6 i 7 czerwca Uniwersytet Trzeciego Wieku w Oświęcimiu obchodził 20-lecie istnienia. Oprócz prezentacji dorobku jubilata uroczystość obfitowała w wiele wydarzeń kulturalnych m.in.: prezentację dzieci z „Tęczowego Przedszkola”, koncert zespołu wokalnego „Ballada” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i solistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu, występ zespołu tanecznego „Pretty Woman” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Formacji Tańca Towarzyskiego „Elita Lejdis” z Oświęcimskiego Centrum Kultury, czyli Wojciech Młynarski obowiązkowo” – program w wykonaniu Kabaretu „Czarna Rękawiczka” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Drugi dzień to konferencja pt. „Komunikacja międzypokoleniowa”, której prelegentami byli: prof. dr hab. Jacek Wódz – Uniwersytet Śląski w Katowicach, prof. dr hab. Tadeusz Gadacz – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, prof. dr hab. Ryszard Koziołek – Uniwersytet Śląski w Katowicach, prof. dr hab. Zofia Szarota – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Część konferencyjną rozpoczęła prof. dr hab. Zofia Szarota słowami:

– Nie każdemu dane jest skonstruować wiekopomne urządzenie, napisać doktorat, zobaczyć szczytne nominacje. Nie każdy wybuduje dom, służący kolejnym pokoleniom. Nie każdy napisze książkę, której treści będą aktualne przez setki lat. Ale każdy z nas może przekazać drugiemu człowiekowi to, co najbardziej ludzkie i Boskie zarazem. Składnikiem testamentu każdego z nas mogą być szlachetne wzorce, idee i wartości, które czynią człowieka szczęśliwym i pomnażają szczęście innych. Przekaz życiem napisany ma największą moc utrwalającą. W wymiarze doczesnym i ponadczasowym warto gromadzić dobra zabarwione miłością, szlachetnością, sprawiedliwością – Antoni Bochniarz, „Powiernik Rodzin”, styczeń 1997 r.

Autor: Redakcja Zdrowy-Senior.org