Każdy z nas chce być osobą szczęśliwą, ale co to oznacza? Aby poczuć się szczęśliwym należałoby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Właśnie dzisiaj – 20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia i to jest najlepszy czas, aby się zatrzymać i przeanalizować to wcale nie łatwe pytanie.

Szczęście nie jest krótkotrwałym momentem hedonistycznej przyjemności. Jest to stan naszej decyzji i odpowiedzialność za nasze działanie. Często ludzie szukają szczęścia w innych osobach, w innych miejscach bądź też w rzeczach materialnych. Nowoczesność podpowiada nam: Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz…. (warunek konieczny szczęścia).Dowody naukowe mówią co innego, że jest odwrotnie. Generalnie mamy przeważający wpływ na nasze szczęście. Składają się na nie pewne nawyki regularnie powtarzalne, które przyczyniają się na nasz poziom szczęścia. Jednak musimy zrobić pierwszy krok, w których określimy, co oznacza dla nas szczęście, a następnie wyznaczamy plan oraz sposób jego osiągnięcia.

Największym wrogiem jest ślepa pogoń za szczęściem. Często porównujemy się z innymi osobami, aby poczuć się dowartościowanym i szczęśliwym. Powinniśmy stworzyć swoją definicję szczęścia i znaleźć miejsce, w którym możemy wypocząć i zrelaksować siły na realizację swoich planów.

Szczęście to jest szereg różnych czynników oraz pewnych zachowań. Poziom szczęścia Polaków oprócz aspektów finansowych określają relacje z innymi osobami oraz wspólna realizacja pasji. Osoby, które realizują się w pracy, będą miały również większe szanse na zadowolenie z życia prywatnego. Te płaszczyzny się wzajemnie przenikają i mają duży na siebie wpływ.

Ustalając swoją definicję definicję szczęścia w sferze zawodowej oraz rodzinnej warto sobie wytyczyć plan szczegółowych kroków, które przybliżą nad do poczucia szczęścia.

Redakcja Zdrowy-Senior.org