W Krakowie do końca czerwca działa pilotażowy program MultiSport Senior, w ramach którego osoby po 60 roku życia mogą za darmo korzystać z oferty wybranych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Uruchomiony przez Benefit Systems program ma wspierać aktywność fizyczną seniorów i budować świadomość społeczeństwa w zakresie regularnej aktywności fizycznej oraz kompleksowego dbania o zdrowie na każdym etapie życia.

Pierwszy krok ku aktywności

Korzyści wynikających z aktywnego stylu życia jest wiele – regularny trening korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa masę mięśni oraz poprawia koordynację ruchową. Istotne jest jednak to, żeby się ruszać i to systematycznie. Z badań prowadzonych przez GUS wynika, że blisko 80 proc. Polaków powyżej 60. roku życia jest nieaktywna fizycznie.

Bezpłatna karta MultiSport Senior, w ramach pilotażu dostępna w Krakowie oraz w Warszawie, ułatwia rozpoczęcie treningu oraz regularne ćwiczenia. To sposób nie tylko na zwiększenie aktywności fizycznej i poprawę kondycji, ale również na znalezienie nowej pasji oraz aktywne spotkania ze znajomymi. W ramach karty można korzystać z zajęć fitness, nauki tańca, relaksu w grocie solnej, dedykowanych ćwiczeń wzmacniających pamięć, zajęć na basenie oraz spotkań z fizjoterapeutą. – Systematyczny ruch jest niezbędny na każdym etapie życia, a Polacy nadal ćwiczą za mało. Z naszych badań wynika, że co druga nowa osoba, która otrzymała kartę MultiSport, nie korzystała wcześniej z oferty zajęć sportowych. Nasz produkt ma znaczący wpływ na podejmowanie decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej, dlatego uruchomiliśmy projekt karty MultiSport Senior, by do większej aktywności zmotywować również osoby po 60 roku życia – wyjaśnia Adam Radzki, członek Zarządu Benefit Systems.

Obalić stereotypy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca systematyczny ruch każdej grupie wiekowej, a osobom starszym rekomenduje się aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut dziennie 5 dni w tygodniu lub nawet bardzo intensywną aktywność przez co najmniej 20 minut 3 razy w tygodniu. Wskazane jest także systematyczne wykonywanie ćwiczeń zwiększających siłę mięśni i wytrzymałość. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w Polsce pogłębia się proces starzenia społeczeństwa.

Według GUS w 2050 r. aż 42 proc. mieszkańców miast i 38 proc. mieszkańców wsi będzie miało co najmniej 60 lat. – W zakresie regularnej aktywności fizycznej nie istnieją ograniczenia wiekowe. Zdrowy tryb życia jest wskazany w każdej grupie wiekowej, a u seniorów jest jednym z najważniejszych czynników wpływających pozytywnie na ich zdrowie psychofizyczne. Program MultiSport Senior ma wspierać osoby starsze w podejmowaniu aktywności fizycznej pod okiem trenerów i fizjoterapeutów. I co dla nas ważne – obalać stereotypy, że sport jest tylko dla młodych – dodaje Robert Moreń, dyrektor ds. komunikacji w Benefit Systems.

Karta MultiSport Senior jest bezpłatna i w ramach pilotażu dostępna do końca czerwca 2018 roku. Z Programu skorzystać mogą osoby zgłoszone przez posiadaczy karty MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive (typu „Pracownik”) poprzez stronę www.multisportsenior.pl. Pracownicy należący do programu MultiSport mogą wyrobić kartę np. rodzicom lub dziadkom.

MultiSport Senior

Źródło: Aktywny jak Senior – małopolskie NaszeMiasto.pl