Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie, ul. Sewerynów 4/100 wygrała konkurs ogłoszony przez Urząd m.st. Warszawy Dzielnicę Ursynów. W 2017 r. realizuje program wsparcia, aktywizacji i integracji osób po 60 roku życia, pod nazwą „Aktywny Senior na Ursynowie”.

W ramach realizacji w/w projektu zaplanowana jest dla Seniorów organizacja wykładów, warsztatów, zajęć ruchowych i spacerków po Warszawie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Harmonogram spotkań

„Spacerki po Warszawie” – poprowadzi Ewa Andrzejewska przewodnik po Warszawie, pilot wycieczek, przewodnik terenowy.

  • 28 sierpnia 2017 r. (poniedziałek), godz. 11.00, spacer „Szlakiem słynnych mieszkańców Żoliborza”. Trasa spaceru to okolice Placu Wilsona. Wędrując uliczkami okalającymi plac odwiedzimy miejsca związane najsłynniejszymi mieszkańcami Żoliborza. Dowiemy się m.in., gdzie mieszkał ze swoją rodziną Jacek Kuroń, zlokalizujemy „dom własny” słynnych architektów Barbary i Stanisława Brukalskich. Będziemy snuć opowieści o Czesławie Niemenie, Stanisławie Dygatcie i Kalinie Jędrusik oraz Marii Kownackiej.
  • 29 września 2017 r. (piątek), spacer po Imielinie, godz. 11.00. Spacer po Imielinie będzie okazją do zastanowienia się, jakie atuty sprawiają, że Ursynów nazywany jest „dzielnicą marzeń i snów”. Poznamy historię terenów dzisiejszego Ursynowa, ciekawostki z życia jej patron, przeanalizujemy elementy herbu dzielnicy. Cofniemy się także do czasów, gdy budowano metro na Ursynowie. Przypomnimy m.in. czasy, gdy powstawała główna ulica Ursynowa – Komisja Edukacji Narodowej oraz gdy budowano Kościół Św. Tomasza Apostoła.

Warsztaty „Moje zasoby – moja siła” – poprowadzą pedagożki i trenerki rozwoju osobistego Agnieszka Górecka i Jolanta Woźniak. 8 spotkań, wtorki 16.00-18.15, od 13 czerwca do 04 lipca – po wakacjach – piątki 16.00-18.15, od 08 do 29 września 2017 r.
Chcesz w miłej atmosferze, przy herbacie spędzić czas z innymi kobietami? Porozmawiać o tym co dla Ciebie ważne, zdobyć nową wiedzę i umiejętności? Zapraszamy Cię na spotkania rozwojowe poświęcone temu, jak rozpoznawać i komunikować swoje potrzeby, jak osiągać swoje cele szanując siebie i innych. Poprzez ćwiczenia, rozmowy i obecność innych kobiet będziesz mogła odnaleźć nowe sposoby na rozwiązywanie konfliktów, ale też lepiej zrozumieć swoje emocje i przekonania, którym kierujesz się w życiu. Spotkania mają charakter warsztatowy, siedzimy w kole, pracujemy w grupach i indywidualnie, każde zajęcia mają swój temat przewodni.

Wykład o dźwiękoterapii oraz koncert „Kąpiel w dźwiękach mis tybetańskich i gongów” – poprowadzi Małgorzata Świderska nauczycielka Yogi Gongu – październik 2017 r.
Podczas koncertu zarówno gong jak i misy emitują wibracje o różnych częstotliwościach, a harmoniczne tony wprowadzają nasz mózg i całe ciało w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Terapia dźwiękiem wspiera konwencjonalne metody leczenia, zwiększając ich skuteczność, m.in. wspomaga leczenie dolegliwości układu krążenia, nerwowego i pokarmowego, pomaga pozbyć się bólów głowy i migreny, pomaga w walce z bezsennością, nerwicą i stanami lękowymi.

Cztery główne religie chrześcijańskie w Polsce – wykład – wygłosi Zbigniew Mikołejko, pracownik naukowy PAN – październik 2017 r. Podobieństwa i różnice: wyznanie wiary, sakramenty, obrzędowość, eschatologia etc.

Trening dna miednicy – wykład dla Pań – poprowadzi Kamila Raczyńska-Chomyn, instruktorka treningu mięśni dna miednicy –
20 października 2017 r. godz. 12.30 (piątek).
W trakcie wykładu poruszone zostaną zagadnienia – czym jest, gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje dno miednicy, problem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz zespół pęcherza nadreaktywnego, obniżenie narządu rodnego, czym jest trening dna miednicy, dno miednicy a codzienne czynności – jak bezpiecznie siadać, wstawać i podnosić ciężary, zdrowie kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Zaprezentowane zostaną też ćwiczenia, które uczestniczki będą mogły same wykonywać w domu.

Trening dna miednicy – zajęcia ruchowe dla Pań – poprowadzi Kamila Raczyńska-Chomyn – od 27 października do 15 grudnia 2017 r. (piątki).
Trening mięśni głębokich i dna miednicy jest metodą fitness o działaniu terapeutycznym. Podczas ćwiczeń będziemy pracować nad mięśniami głębokimi, ustawiając szkielet w taki sposób, jaki jest dla niego prawidłowy, a który niestety często wypaczony jest złymi nawykami, siedzącym trybem życia oraz stresem. Zajęcia będą służyły zapoznaniu uczestniczek z ćwiczeniami treningu mięśni głębokich i dna miednicy oraz przygotowaniu do własnej praktyki w domu.

Zajęcia gimnastyczne – poprowadzi Iwona Rogalska instruktorka fitnessu – od 11 września do 13 listopada 2017 r. (poniedziałki).
Zajęcia służą wzmocnieniu mięśni, zwiększeniu ruchomość stawów i wsparciu w zapobieganiu bólom kręgosłupa. Ćwiczenia będą dostosowane do możliwości ruchowych uczestników i pomogą w rozciągnięciu przykurczonych mięśni oraz wzmocnieniu więzadeł i stawów, co jest niezmiernie ważne w profilaktyce upadków i złamań.

Szczegółowe informacje i ZAPISY pod numerem telefonu 22 646-48-86 od pon. do pt. w godz. 9.30-15.00 lub mailem sekretariat@fes.edu.pl. Zapraszamy na www.fes.edu.pl

Źródło: ursynow.tv