Polski podróżnik i pasjonata kajakarstwa. Mąż, ojciec i dziadek, urodzony 9 września 1946 r. w Swarzędzu. Udało mu się dokonać rzeczy, o których niejeden z nas marzy. Laureat prestiżowej nagrody National Geographic.

67 letni Aleksander Doba, polegając i licząc jedynie na siebie oraz siłę swoich mięśni przepłynął samotnie Atlantyk w jego najszerszym miejscu. Rejs rozpoczął się 5 października 2013 roku w Lizbonie, a meta 19 kwietnia 2014 r. w New Smyrna Beach na Florydzie. Podróżnik przepłynął 6 710 mil morskich, czyli 12 427 km. Aleksander Doba to pierwszy człowiek w historii, który przepłynął kajakiem z Europy do Ameryki Północnej.

Dzięki swojemu wyczynowi został wybrany PODRÓŻNIKIEM ROKU 2015 NATIONAL GEOGRAPHIC. Zdobył ponad pół miliona głosów! Znalazł się w grupie 10 podróżników z całego świata, rywalizował m.in. z Ueli Steck (samotne zdobycie płd. ścianę Annapurny) Tommy Caldwell (przejścia wielkiego trawersu szczytów masywu Cerro Fitz Roy w Patagonii) Wasfia Nazreen (próba zdobycia Korony Ziemi). Aleksander Doba jest w tym gronie jedynym kajakarzem, a co najważniejsze jedynym Polakiem. A wszystko za sprawą jego zamiłowania do sportu.

Przygodę z kajakami rozpoczął w 1980 roku. We wcześniejszych latach zajmował się turystyką górską, rowerową, szybownictwem czy żeglarstwem. Jego osiągnięć nie sposób wyliczyć. Przepłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy pokonał kajakiem całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

Dwukrotny Złoty, Srebrny i Brązowy medalista w czasie Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Dnia 19 marca 2015 został honorowym obywatelem Swarzędza. Ponadto Aleksander Doba otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej nagrodę podróżniczą Super Kolos 2011 – za całokształt osiągnięć kajakarskich.

W 2012 roku ukazała się jego książka „Olo na Atlantyku” oraz wydany w wersji pdf dodatek „Oceaniczny alfabet Aleksandra Doby”.

Obecnie Aleksander Doba planuje 3 Transatlantycką Wyprawę Kajakową między kontynentami Ameryki Północnej a Europy. Jest również ambasadorem rządowego programu „SENIOR WIGOR”. Dokonania Pana Aleksandra można śledzić na jego FanPagu na Facebooku: www.facebook.com/aleksander.doba

Autor: Redakcja www.zdrowy-senior.org