Andrzej to jedno z najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Zajmuje trzecie miejsce w tym gronie. Imieniny Andrzeja przypadają kilka razy w roku, jednak większość Andrzejów świętuje 30 listopada, w tzw. andrzejki.

Andrzej to imię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od greckiego imienia będącego zdrobnieniem od imion złożonych zawierających wyraz aner – „człowiek, mężczyzna, taki jak mężczyzna” (inne źródło tłumaczy je też jako: „dzielny, mężny”). Pierwotny grecki Andréas, poprzez łacińskie imię Andreas, rozwinął się w języku polskim w imię Andrzej.

Andrzej posiada zdolności kierownicze, jest dumny i niezależny, czasami nawet lekko zarozumiały. Tak jest najczęściej postrzegany, choć on sam niespecjalnie garnie się do udzielania w życiu publicznym. Jego priorytety to zdobywanie kobiecych serc, majątku i sławy. Do czasu, aż stanie na ślubnym kobiercu – wtedy do Andrzeja najlepiej pasuje określenie „rodzinny”. Starannie jednak wybiera partnerkę – od pięknej urody zdecydowanie bardziej ceni dobre i szczere serce. Założone przez niego ognisko rodzinne można natomiast stawiać za wzór. Jest to przeważnie tradycyjny model, gdzie mężczyzna zajmuje się zapewnieniem jedzenia i dachu nad głową, a kobieta wychowaniem dzieci. Choć to Andrzej jest tym rodzicem, który bardziej rozpieszcza potomków, szczególnie córeczka jest jego oczkiem w głowie.

Można na nim polegać, ale bywa nadpobudliwy i narwany. Dobrze wykonuje tylko to co lubi. W imiennikach można znaleźć informacje, że dobrze sprawdzi się jako menedżer, reżyser, pedagog.

Jest duszą towarzystwa, uwielbia spotkania ze znajomymi. W nawiązywaniu kontaktów i zdobywaniu szacunku pomaga mu szczerość, wrodzony optymizm, otwartość i obiektywność. Wiele osób z pewnością może też być mu wdzięcznych, bowiem Andrzej czuje się zobowiązany pomagać słabszym, tym którzy sobie nie radzą. Nie dopuszcza do sytuacji, by ktoś w jego obecności poniżał innych czy dokuczał komuś, kto nie wie jak się obronić.

Rozpiera go energia i optymizm. Ma wiele pomysłów i odważnie wprowadza je w życie. Nigdy nie słucha przy tym podpowiadaczy, którzy twierdzą że coś może się nie udać. Podejmuje samodzielne decyzje odnośnie swojego życia zawodowego czy osobistego, dlatego też nigdy nie obwinia innych za błędy. Jest zresztą typem człowieka, który nie zadręcza się różnymi dylematami, wyborami moralnymi. Szybko podejmuje decyzje, a intuicja podpowiada mu co jest dobre, a co złe, i najczęściej dobrze na tym wychodzi. Dzięki tej intuicji potrafi również rozpoznać, kiedy ktoś próbuje go oszukać lub okłamać.

Andrzej jest chłopakiem, który kocha sport. Zresztą wielu jego słynnych imienników to gwiazdy sportu, jak choćby Agassi, Iniesta, Pirlo, Szarmach, Gołota, Szewczenko, Grubba. Musi więc trzymać poziom, by nie odstawać od rówieśników na boisku czy korcie. Trzeba przyznać, że nie daje sobie w kasze dmuchać, i jeśli trzeba potrafi się postawić nawet silniejszym.

Przysłowia i powiedzenia związane z tym imieniem:
– Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
– Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
– Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
– Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
– Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
– Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
– Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
– Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

Jeśli wśród Twoich znajomych jest Andrzej, to warto złożyć mu życzenia, choćby w formie SMS.

Wszystkim Andrzejom redakcja portalu Zdrowy-Senior.org składa serdeczne życzenia!!!

Redakcja Zdrowy-Senior.org