„Bliżej Wiłkomirskich”- spotkanie muzyczne, które odbędzie się w auli Collegium Novum PWSZ jest efektem współpracy, do której Fundację Rodziny Wiłkomirskich zaprosił Uniwersytet Trzeciego Wieku Calisia.

Spotkanie muzyczne „Bliżej Wiłkomirskich” będzie okazją do posłuchania muzyki w znakomitym wykonaniu oraz bliższego poznania wyjątkowej rodziny artystów, dzięki pamiątkom z rodzinnego archiwum udostępnionym przez m. im. Wandę Wiłkomirską.

FRW otrzymała, głównie od Wandy Wiłkomirskiej, jednej z czołowych skrzypaczek XX wieku, unikalne nagrania z koncertów. Większość z nich została utrwalona z pomocą amatorskich magnetofonów lub kamer, tworząc bogatą kolekcję kaset audio i taśm VHS.

Odtwarzanie z nich nagrań stało się dzisiaj dość kłopotliwe z powodu braku odpowiednich urządzeń.
FRW zdigitalizowała nagrania audio i wideo należące do Wandy Wiłkomirskiej oraz jej starszego brata, Józefa Wiłkomirskiego, który urodził się w Kaliszu w roku 1926. Dzieki temu materiały w wersji cyfrowej, są obecnie bogatym źródłem informacji o rodzinie Wiłkomirskich.

Współczesną interpretację wybranych utworów zaprezentuje podczas koncertu znakomita skrzypaczka – Celina Kotz. Artystka jest laureatką konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą, zeszłoroczną zdobywczynią tytułów Najlepszego Wielkopolanina i Najbardziej obiecującego polskiego skrzypka oraz Nagrody Publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz członkinią Tria im. Wiłkomirskich. W jej wykonaniu uczestnicy spotkania usłyszą utwory Jana Sebastiana Bacha i Henryka Wieniawskiego.

Na porgam spotkania złoży się także opowieść o członkach rodziny Wiłkomirskich w wykonaniu Elżbiety Piszczorowicz-Mondrej, prezes Fundacji Rodziny Wiłkomirskich i publicysty Roberta Kucińskiego – wzbogacona fragmentami wywiadów i materiałami z domowych archiwów.

„Bliżej Wiłkomirskich” – spotkanie muzyczne odbędzie się w czwartek, 23 listopada, o godzinie 16.00 w auli Collegium Nowym PWSZ w Kaliszu, ul. Nowy Świat 4. Wstęp wolny.

Źródło: www.kalisz.naszemiasto.pl