Co 5, a za niedługo co 4 osoba powyżej 60 r.ż. będzie chorowała na cukrzyce. Jest to powodowane spożywaniem zbyt dużej ilości słodyczy, epidemią otyłości oraz zbyt późnym rozpoznaniem tej choroby. Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca u starszych przychodzi jak „złodziej w nocy” tzn. po cichu. Tak więc zanim się ją rozpozna trwa ona już najczęściej od kilku lat.

Cele jakie stawiamy sobie w leczeniu osób starszych chorych na cukrzyce są nieco inne niż u osób młodych. Tyczy się to zwłaszcza regulacji poziomu glukozy. Parametrem, na który zwracamy szczególną uwagę jest uśredniony (z ostatnich 2-3 miesięcy) poziom cukru we krwi, który możemy określić poprzez badanie hemoglobiny glikozylowanej HbA1c – glukozy. O ile u młodszych osób wartości te powinny oscylować koło 6-6,5 tak osoby pow. 65 r.ż. mogły mieć ten parametr ok. 7, a w wieku pow. 70 r.ż. nawet ok. 8. Wiąże się to z tym, iż u starszych osób większe jest zagrożenie spadkami poziomu cukru we krwi, w czasie których dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych mózgu. Należy tego bezwzględnie unikać nawet kosztem utrzymywania nieco zawyżonego poziomu cukru w surowicy krwi.
Innym elementem niezwykle ważnym w leczeniu cukrzycy u osób starszych jest zapobieganie powikłaniom tej groźnej choroby poprzez stosowanie różnego rodzaju preparatów ziołowych działających profilaktycznie i leczniczo. Wszystkie osoby chore na cukrzyce – starsze czy młodsze -zachęcane są do wysiłku fizycznego. Jednakże u osób starszych, zwłaszcza chorych na serce, aktywność fizyczną należy dozować z umiarem – nigdy nie zwiększając wysiłku powyżej średnio odczuwalnego zmęczenia. U osób starszych w regulacji poziomu cukru szczególnie dobrze sprawdzają się zioła. Zwłaszcza te, które zmniejszają wchłanianie się glukozy z przewodu pokarmowego oraz te które zapobiegają powikłaniom cukrzycy.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.