16 listopada odbył się pierwszy wykład w tym roku akademickim pt. „Zdrowy senior – profilaktyka i fitoterapia”, który poprowadził dr Krzysztof Błecha, autorytet w dziedzinie ziołolecznictwa. Spotkanie miało miejsce na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu i było kontynuacją 4-letnich działań prowadzonych wspólnie z Sanatorium Ustroń.

W wydarzeniu uczestniczyło około 150 seniorów, którzy dowiedzieli się jak skutecznie zapobiegać i leczyć dolegliwości za pomocą ziołolecznictwa. Głównymi tematami spotkania było wspomaganie odporności i układu immunologicznego oraz metody spowalnianie procesu starzenia się.

Wolne rodniki powodują mutacje DNA. Uszkodzenia oksydacyjne zaczynają gromadzić się w organizmie po 40 roku życia, bowiem ochronne mechanizmy enzymatyczne działają mniej skutecznietłumaczył lek. med. Krzysztof Błecha.

Wolny rodnik (utleniacz, oksydant) to cząsteczka lub jej fragment mający niesparowany elektron. Jest bardzo reaktywny, z łatwością wyrywa elektrony z innych cząsteczek tworząc z nich wolne rodniki. Do obrony przed utlenieniem potrzebne są przeciwutleniacze (antyoksydanty), które przereagują z wolnym rodnikiem wcześniej niż inne molekuły naszych komórek (LDL, DNA). Rolę antyoksydantów w naturze pełnią związki dostarczane z pożywieniem (owoce, warzywa, zielona herbata, czerwone wino) oraz niektóre witaminy C, E i Awyjaśnił prelegent.

Oprócz udziału w wykładzie słuchacze mogli bezpłatnie otrzymać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, która uprawnia do rabatów i zniżek w Ustroniu, a w przyszłości w innych miejscowościach uzdrowiskowych. Dzięki karcie można skorzystać z pobytu sanatoryjnego w znacznie niższej cenie lub zaoszczędzić np.: na taksówce, w sklepie z pamiątkami, u fryzjera, kosmetyczki, masażysty, w cukierni czy restauracji. Więcej na temat programu można przeczytać na stronie www.zdrowy-senior.org: http://zdrowy-senior.org/ukk/

Wydarzenie zostało zainicjowane przez Sanatorium Ustroń i Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki oraz odbyło się pod patronatem medialnym serwisu Zdrowy-Senior.org.

Następny wykład zaplanowany jest 28 listopada w Trzebini. Projekt realizowany jest w województwach: śląskim, opolskim i małopolskim. Zainteresowane UTW zapraszamy do współpracy, nr tel. do kontaktu: 883-386-028.

img_1329

fot. Izabela Kieliś

img_1332

fot. Izabela Kieliś

img_1333

fot. Izabela Kieliś

img_1338

fot. Izabela Kieliś

img_1342

fot. Izabela Kieliś

img_1348

fot. Izabela Kieliś

img_1352

fot. Izabela Kieliś

Autor: Redakcja Zdrowy-Senior.org