Oceń artykuł Średnia ocena

A A A
Zioła dla zdrowia

Czy ziele karczocha obniża poziom cholesterolu? (FILM)

1

Ziele lub liście karczocha stosowane są w dwóch kierunkach terapeutycznych. Pierwszym celem jest hamowanie rozwoju miażdżycy. Działanie to spowodowane jest tym, iż ziele karczocha hamuje powstawanie cholesterolu w wątrobie, obniża poziom trójglicerydów oraz posiada działanie antyoksydacyjne.

Karczoch neutralizuje toksyny i chroni komórki wątrobowe przed uszkodzeniem. Działa także żółciopędnie i żółciotwórczo, poprawia trawienie i zapobiega powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. Doskonale, zatem, wspiera funkcjonowanie wątroby.

Spożywanie preparatów z karczocha jest stosunkowo bezpieczne, bo karczoch nie jest toksyczny. Jednakże nie powinno się ich stosować u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, w przypadku niedrożności dróg żółciowych, w czasie ataku kolki żółciowej. Karczoch, bowiem, pobudza trawienie.

Najlepszą formą stosowania karczocha, w celu redukcji poziomu cholesterolu w surowicy krwi, jest zażywanie ekstraktu suchego o określonej zawartości biologicznych ciał czynnych. Zwykle łączy się go z innymi surowcami zielarskimi takimi jak ekstrakt z liścia miłorzębu japońskiego lub ekstrakt z ostropestu plamistego.

Jeżeli chcemy użyć karczocha w celu poprawienia trawienia łączymy go z mniszkiem lekarskim. Łączenie go z ekstraktem z owoców ostropestu plamistego jest modelowym sposobem ochrony wątroby przed uszkodzeniami.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.

Udostępnij Google+ NK Drukuj Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Media społecznościowe