Osoby starsze potrzebują większej ilości witamin i minerałów. Skąd je czerpać? Jak wzmocnić ciało i usprawnić umysł seniora? Jakie witaminy i minerały mają szczególne znaczenie w diecie osób po 50. roku życia?

Suplementy na stawy i mocne kości

Osteoporoza, wysiłek fizyczny i urazy są szczególnie niebezpieczne w dojrzałym wieku. Jeśli często doskwiera Ci ból stawów, lekarz zdiagnozował u Ciebie reumatyzm lub masz słabe kości, sięgnij po preparaty bogate w witaminę D, C, K i magnez. Składniki te wzmacniają kości, przez co zmniejszają ryzyko urazu, np. podczas ćwiczeń, w trakcie pracy lub zabawy z wnukami.

Ruszaj się na zdrowie

Chcesz dłużej cieszyć się sprawnością? Zapewnij sobie przynajmniej 30 minut ruchu dziennie. Najlepsze będzie dla Ciebie pływanie, które nie obciąża stawów i wzmacnia mięśnie. Na co dzień staraj się też więcej chodzić – spokojne spacery dotlenią organizm.

Jeśli czujesz ból podczas ruchu, pomyśl o suplementach na stawy. Powinny one zawierać kwas hialuronowy i kolagen, który spowalnia starzenie się tkanek i wpływa na jakość mazi stawowej. Ułatwia ona poślizg chrząstek w stawie, dzięki czemu stawy przestaną boleć.

Prawidłowe widzenie – witaminy na oczy

Na pewno chcesz zachować dobry wzrok mimo podeszłego wieku. Dbaj o oczy i regularnie badaj wzrok – przynajmniej raz do roku. Odżywiaj się zdrowo: sięgaj po warzywa i owoce wzmacniające nerwy wzrokowe, np. marchew lub borówki oraz po tłuste ryby morskie, bogate w kwasy omega 3.

Regularnie przyjmuj luteinę. Chroni ona przed zwyrodnieniami plamki żółtej, zapobiega też zaćmie i jaskrze. Zadbaj też o odpowiednią dawkę witamin C i E, które pomagają zwalczać wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za starzenie się tkanek. Na wzrok korzystnie wpływa też witamina A, która jednocześnie wzmocni skórę, włosy i paznokcie.

Bystry umysł – witaminy na pamięć i koncentrację

Zdarza Ci się zapomnieć, gdzie odłożyłeś okulary lub klucze? Nie możesz przypomnieć sobie daty urodzin wnuka? Uzupełnij dietę o witaminy i minerały kluczowe dla kondycji Twojego mózgu.

Sprawność Twojego umysłu gwarantuje odpowiednia ilość witaminy B12 w organizmie. Jeśli przekroczyłeś 50. rok życia, jesteś szczególnie narażony na jej niedobór. Znajdziesz ją głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja czy sery.

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło witamin i minerałów, takich jak:

  • kwasy omega 3,
  • selen,
  • witaminy z grupy E,
  • lecytyna,
  • magnez.

Poprawią one Twoje samopoczucie i złagodzą objawy długotrwałego zmęczenia.

Witaminy na apetyt i zdrowe serce

Zbilansowana dieta pomaga utrzymać odpowiednią wagę i dobre samopoczucie. Osobom starszym bardzo często doskwiera jednak brak apetytu. Jeśli to i Twój problem, zdecyduj się na suplementy diety, które zawierają naturalne wyciągi z mięty, kopru, anyżu i imbiru oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy i witaminę C. Występują one często w formie syropów. Jak działają? Wspomagają Twoje trawienie i regulują pracę jelit, dzięki czemu z przyjemnością zjesz rodzinny obiad.

Pamiętaj też o magnezie, potasie, koenzymie Q10 i witaminie E. Składniki te wpływają na dobrą kondycję Twojego serca. Pomogą Ci również, kiedy będziesz zmęczony lub zestresowany.

Źródło: www.wspierajzdrowie.pl