Do sanatorium na kurację ziołami czyli jak w Ustroniu łączą tradycję z nowoczesnością

Sanatoria w Polsce specjalizują się głównie w wykonywaniu zabiegów rehabilitacyjnych na określone schorzenia, zgodnie z własnym profilem leczenia. Najczęściej można w nich skorzystać z zabiegów w ramach balneoterapii z wykorzystaniem walorów leczniczych uzdrowiska w obszarze którego znajduje się dane sanatorium. Popularną formą rehabilitacji jest też fizykoterapia, kinezyterapia, hydroterapia różnego rodzaje inhalacje i masaże. Najczęściej do sanatorium przyjeżdżamy w ramach skierowania z NFZ. Niestety czas oczekiwania na przyjęcie wciąż się wydłuża. Dlatego coraz chętniej wybieramy oferty pobytów sanatoryjnych bez skierowania (odpłatnych).

Kuracja ziołami w sanatorium

Jedną z niewątpliwie ciekawszych propozycji jest oferta Ośrodka Magnolia i Tulipan w Ustroniu działających w ramach Sanatorium Ustroń. Ośrodki, poza swoja tradycyjną ofertą pobytów rehabilitacyjnych, przygotowały ofertę pobytów połączonych z kuracją ziołami Ojca Grzegorza Sroki. To ciekawe i zupełnie unikatowe rozwiązanie. Ojciec Grzegorz Sroka, franciszkanin z klasztoru w Rychwałdzie, był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie fitoterapii, najsłynniejszym polskim, a być może i światowym zielarzem zakonnym. Bardzo często jego spostrzeżenia dotyczące terapeutycznego działania ziół, były w późniejszym czasie pozytywnie weryfikowane przez badania naukowe. Opracował kilkadziesiąt receptur, które są z powodzeniem stosowane w leczeniu i rehabilitacji. To właśnie połączenie zabiegów rehabilitacyjnych z kuracją preparatami ziołowymi ma przynieść kuracjuszom lepsze efekty leczenia i szybszy powrót do pełnej sprawności. Kuracjusze po przyjeździe do sanatorium są badani przez lekarza balneoklimatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i analizie wyników zleca zabiegi rehabilitacyjne oraz aplikuje indywidualną kuracje preparatami ziołowymi na określone schorzenia. W trakcie takiego pobytu można leczyć choroby układu krążenia, układu nerwowego, układu moczowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, problemy ze stawami i kręgosłupem z cukrzycą oraz otyłość. Co ciekawe na terenie sanatorium działa też sklep z preparatami ziołowymi Ojca Grzegorza Sroki. Każdy kuracjusz po zakończonym leczeniu może wykupić sobie zapas preparatów do domu i kontynuować kurację zgodnie z zaleceniem lekarza.

Fitoterapia, czyli powrót do korzeni

Dlaczego, w dobie rozwoju farmakoterapii tak chętnie sięgamy po ziołowe preparaty? Zapytaliśmy o to lek. med. Krzysztofa Błechę, autora książki „Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia” który stworzył Laboratorium Medycyny Naturalnej BONIMED gdzie produkowane są preparaty ziołowe zgodnie z recepturami franciszkanina.
Ziołolecznictwo jest metodą terapeutyczną głęboko osadzoną w tradycji. Zaletą starych receptur jest długi okres stosowania za którym idzie po pierwsze skuteczność, a po drugie brak działań niepożądanych. Nie znaczy to, że nowoczesna medycyna nie wywarła wpływu na ziołolecznictwo. Rozwój nauk medycznych ogarnął także naukę o roślinach leczniczych, dlatego obecne leki ziołowe stosowane w naszym Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki oparte są na kilkuset latach tradycji zielarstwa klasztornego z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć nauki. Stosowanie ziół w leczeniu bardzo dobrze komponuje się z leczeniem uzdrowiskowym, ponieważ obie metody polegają na łagodnej stymulacji organizmu pacjenta, co pozwala na rozwinięcie i ujawnienie się mechanizmów obronnych i samoleczniczych funkcjonujących w naszym ciele. Jest to leczenie inne niż czasami agresywna farmakoterapia, ale przynoszące lepsze niż ona skutki zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych. I to jest właśnie odpowiedź na pytanie, dlaczego medycyna naturalna w skład której wchodzi ziołolecznictwo i przyrodolecznictwo, zyskuje taką popularność i chętnie sięgamy po preparaty ziołowe.

Więcej informacji nt. sanatorium z kuracją ziołami na www.sanatorium-ustron.pl

Źródło: Redakcja www.zdrowy-senior.org