Wiele się mówi o tym, że powinniśmy ćwiczyć nasz mózg i to w każdym wieku. Nie mam tu na myśli starszego pokolenia, ale także młodszych posiadaczy laptopów, tabletów, uczestników portali społecznościowych musimy uważać na siebie. Bombardowani tysiącem informacji, coraz mniej odporni na stres.

Kolorowanie dla dorosłych bije rekordy popularności na całym świecie! Książki – kolorowanki mają moc antystresującą. Wiedza ta nie jest wymysłem ostatnich miesięcy – już słynny Jung pisał o terapeutycznym charakterze kolorów.

Nie wystarczy jednak tylko posiadać kolorowankę! Trzeba znaleźć co najmniej 15 minut dla siebie i kolorować kolejne wzory. W związku z tym, że nie każdy z nas ma talent plastyczny, wydawcy wychodzą na przeciw dorosłym artystom, którzy chcą się pozbyć nadmiaru stresu. Na polskim rynku wydawniczym pojawiają się gotowe książki do kolorowania.

Pewnie już nieraz widzieliście fenomen, który od ok. 2 lat podbija rynek a mianowicie – kolorowanki dla dorosłych.

Obrazki są bajecznie szczegółowe, mają iście witrażową precyzję w ornamentyce i zwielokrotnieniu detali. Nic nie ogranicza fantazji, pełna dowolność w doborze kolorów, bo kto powiedział, że wypełnisz obrazki barwami zgodnie z realistycznymi wzorcami? Nie bez przyczyny do kolorowania przeznaczono maleńkie fragmenty bajecznych ornamentów – ich kolorowanie nie ma nużyć, to ma być zabawa z kolorami, której finał może być zupełną niespodzianką. Kto w to się nie wciągnie? Ty? Tak Ci się tylko wydaje!

Odkrywamy w sobie potencjał twórczy może dawno zapomniany. Otwórz pudełko kredek. Prawda, że kolory rwą oczy i każą pozwolić sobie na nieco szaleństwa? A może jednak zatryumfuje w Tobie zdyscyplinowany twórca kompozycji stonowanych detali? A może na jednej stronie jest kolorowo, a na drugiej subtelnie? Ile obrazków, tyle możliwości kreacji. Przekonaj się, jak wiele potrafisz. Kolorowanie daje szansę, by uczynić to mimochodem – przecież tylko kolorujesz. Kto wie jednak, czy nie poprowadzi to dalej?

Odwracamy uwagę od spraw, które są dla nas trudne
To oczywiste – relaks. Nie musimy myśleć o tym, co nas tego dnia zirytowało, po prostu wypełniamy pola kolorowanki sięgając po kredki. To takie proste, pozwala nam się rozluźnić, nabrać dystansu.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org