W zeszłym tygodniu Zdrowy-Senior.org objął patronat medialny nad wykładami prowadzonymi przez lek. med. Krzysztofa Błechę.

W ramach działania Uniwersytetów III Wieku odbyły się wykłady  z obszaru: Fitoterapia w chorobach przewodu pokarmowego, w pasożytach jelitowych i alergiach. Aby zrozumieć czym jest alergia pokarmowa, która powodujące występowanie różnych objawów klinicznych po spożyciu pokarmu, na który dana osoba jest uczulona, warto było uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez lekarza Krzysztofa Błechę.

Cykl wykładów odbył się 19 lutego na Uniwersytecie III wieku w Tarnowskich Górach, 20 lutego w Dąbrowie Górniczej w  Wyższej Szkole Biznesu oraz 21 lutego w Uniwersytecie III wieku w Czeladzi w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” .

Tematyka wykładów cieszyła się wielkim zainteresowaniem i zgromadziła około  200 seniorów. Podczas prelekcji lekarz poruszał wiele problemów, z jakimi możemy się spotkać. Jednym z nich był zespół jelita drażliwego.
„Choroba, która stoi na dwóch nogach. Pierwsza noga to jest noga trawienna a druga to jest emocjonalna. Ma objawy naprzemiennych biegunek i zaparć. Należy ją leczyć, poprawić trawienie i ale trzeba stosować inne środki. Wrzód żołądka boli w nocy, w choroba jelita wrażliwego objawia się w dzień” – mówił lek. K. Błecha.

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, czyli takich, które nie są związane z nieprawidłowościami w budowie jelit. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień – biegunkami i zaparciami – oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Występuje częściej u kobiet (ok. 70%) niż u mężczyzn. Dotyka w szczególności osoby w 3 i 4 dekadzie życia. Jest to choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić, ponieważ choroba przewodu pokarmowego promieniuje na cały organizm.

Kolejnym problemem, który spotyka nas ze strony układu pokarmowego jest zespół nieszczelnego jelita. Oznacza to, że w jelicie cienkim tworzą się szczeliny, przez które przedostają się trucizny i inne niebezpieczne dla organizmu substancje. Początkowo rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia. W konsekwencji ulega ona osłabieniu, a odstępy pomiędzy komórkami, które ją tworzą, stają się coraz większe. Przez te mikroskopijne „dziurki” do organizmu dostają się niepożądane substancje, m.in. nie do końca strawione fragmenty białek z pokarmu, toksyny. Może powodować nieduże i uciążliwe bóle stawów. Tam też toczy się stan zapalny. Stan błony śluzowej jelita jest kluczowy dla naszego zdrowia.

Ostre zapalenie trzustki również było tematem poruszanym podczas wykładu.
Jest to choroba rozwijająca się w niezmienionym narządzie. Bezpośrednią przyczyną OZT jest przedwczesna aktywacja enzymów proteolitycznych w komórkach, co prowadzi do trawienia białek budujących trzustkę i narządy sąsiadujące. Przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być m.in. choroba dróg żółciowych – kamica żółciowa.
Troska o jelita powinna stać się zdrowym nawykiem każdego człowieka. Dlatego zachęca się do badań przesiewowych jelita grubego wszystkie osoby, które ukończyły 50 rok życia. Natomiast badanie powinno być obowiązkowe dla wszystkich osób, u których występują niepokojące objawy: zmiana rytmu wypróżnień w kierunku zaparć, z towarzyszącym postępującym ubytkiem wagi ciała, niedokrwistością i brakiem apetytu.

Organizatorem wykładu było Sanatorium Ustroń przy współpracy z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Zdrowy-Senior.org

Autor: Redakcja  Zdrowy-Senior.Org