Dzień 2 października był dniem szczególnie ważnym dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzeszczach. Aby móc zrozumieć czym jest alergia pokarmowa i w jaki sposób przy udziale suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego oraz żywności funkcjonalnej i leków roślinnych – słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Brzeszcz mieli okazję uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez lek. Krzysztofa Błechę, wybitnego specjalistę rehabilitacji medycznej.

Krzysztof Błecha – lekarz medycyny ze specjalizacją z chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej; od 22 lat pracownik Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu. Przez 18 lat ściśle współpracował z Ojcem Grzegorzem Sroką jednym z najbardziej znanych zielarzy klasztornych oraz niekwestionowanym autorytetem z dziedziny ziołolecznictwa. Redaktor naczelny kwartalnika Zioła dla Zdrowia, który wydawany jest nieprzerwanie przez 8 lat w nakładzie 400 000 egzemplarzy na kwartał. Autor kilkudziesięciu artykułów popularno-naukowych dotyczących medycyny naturalnej, ziołolecznictwa i rehabilitacji medycznej. Uczestnik licznych konferencji naukowych i szkoleń w Polsce i w USA  z dziedziny medycyny naturalnej. Od 2012 roku prowadzi cykl szkoleń dla farmaceutów z zakresu fitoterapii w ramach szkolenia ustawicznego farmaceutów, zgodnie z programem opracowanym przez CMKP. Krzysztof Błecha jest autorem kilkunastu raportów eksperta sporządzonych na potrzeby Urzędu Rejestracji Leków.

Tematyka wykładu cieszyła się wielkim powodzeniem i dotyczyła fitoterapii w chorobach przewodu pokarmowego, w pasożytach jelitowych i w alergiach. Podczas prelekcji lekarz poruszał wiele problemów, z jakimi możemy się spotkać. Jednym z nich był zespół jelita drażliwego.
„Choroba, która stoi na dwóch nogach. Pierwsza noga to jest noga trawienna a druga to jest emocjonalna. Ma objawy naprzemiennych biegunek i zaparć. Należy ją leczyć, poprawić trawienie i ale trzeba stosować inne środki. Wrzód żołądka boli w nocy, w choroba jelita wrażliwego objawia się w dzień” – mówił lek. K. Błecha.
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, czyli takich, które nie są związane z nieprawidłowościami w budowie jelit. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień – biegunkami i zaparciami – oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Występuje częściej u kobiet (ok. 70%) niż u mężczyzn. Dotyka w szczególności osoby w 3 i 4 dekadzie życia. Jest to choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić, ponieważ choroba przewodu pokarmowego promieniuje na cały organizm.

Kolejnym problemem, który spotyka nas ze strony układu pokarmowego jest zespół nieszczelnego jelita. Oznacza to, że w jelicie cienkim tworzą się szczeliny, przez które przedostają się trucizny i inne niebezpieczne dla organizmu substancje.  Jak rzekomo dochodzi do nieszczelności jelita cienkiego? Początkowo rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia. W konsekwencji ulega ona osłabieniu, a odstępy pomiędzy komórkami, które ją tworzą, stają się coraz większe. Przez te mikroskopijne „dziurki” do organizmu dostają się niepożądane substancje, m.in. nie do końca strawione fragmenty białek z pokarmu, toksyny. Może powodować nieduże i uciążliwe bóle stawów. Tam też toczy się stan zapalny. Stan błony śluzowej jelita jest kluczowy dla naszego zdrowia.

Ostre zapalenie trzustki również było tematem poruszanym podczas wykładu.
Jest to choroba rozwijająca się w niezmienionym narządzie. Bezpośrednią przyczyną OZT jest przedwczesna aktywacja enzymów proteolitycznych w komórkach, co prowadzi do trawienia białek budujących trzustkę i narządy sąsiadujące. Przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być m.in. choroba dróg żółciowych – kamica żółciowa.
Zasada 5 F – to 5 cech, które charakteryzują osoby najczęściej narażone na kamicę pęcherzyka żółciowego, dotyczą kobiet, w wieku płodnym, z nadwagą i o jasnej cerze” – mówił lekarz.

Troska o jelita powinna stać się zdrowym nawykiem każdego człowieka. Dlatego zachęcamy do badań przesiewowych jelita grubego wszystkie osoby, które ukończyły 50 rok życia. Natomiast badanie powinno być obowiązkowe dla wszystkich osób, u których występują niepokojące objawy: zmiana rytmu wypróżnień w kierunku zaparć, z towarzyszącym postępującym ubytkiem wagi ciała, niedokrwistością i brakiem apetytu.

Organizatorem wykładu było Sanatorium Ustroń przy współpracy z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Zdrowy-Senior.org

 

Źródło: Zdrowy-Senior.org