Woda jest jednym z najważniejszych składników ludzkiego organizmu. Jej obecność znacząco wpływa na kluczowe funkcje regulacyjne, transportowe, oczyszczające i ochronne naszego ciała. Bardzo istotny jest również jej udział we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących

w organizmie. Stąd potrzeba doceniania wody i jej znaczenia dla zdrowia, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się wody stosunkowo wysokiej jakości, które zawierają niezbędne składniki mineralne w odpowiednich ilościach. W przeważającej większości miejsc na świecie (coraz częściej również w Polsce) pije się tzw. kranówkę i nie stanowi to problemu zdrowotnego, dopóki woda jest kompleksowo badana pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń. To, co jednak stanowi o jej słabości, to minimalna ilość minerałów. Natomiast w kontekście gotowania, które ostatnimi czasy stało się modne i popularne, coraz częściej podkreśla się walor wody źródlanej, która najlepiej nadaje się do przygotowywania posiłków.

Świadome gotowanie? Zatem po jaką wodę sięgać?

Większości z nas zależy na najwyższej jakości i najlepszym smaku przyrządzanych posiłków. Przeważająca część przepisów, zarówno tych starych, sprawdzonych, jak i nowo pojawiających się, zawiera w sobie wodę. Niestety tylko nieliczni zastanawiają się, jak jej jakość może wpłynąć na końcowy smak posiłków.

W tym miejscu pojawia się dylemat – wybrać wodę z kranu, mineralną czy źródlaną? Jak wskazują eksperci Staropolanki, wodę mineralną warto pić dla zdrowia, ponieważ jest bogata w minerały. Ale już gotować warto na wodzie źródlanej. Taka jest zasada. Gotując na wodzie mineralnej wytrącać się będą związki, a wówczas woda zyskuje inny posmak i występuje na niej nalot, co jest zdecydowanie niewskazane w przygotowywanych posiłkach. Dlatego najlepszy wybór do gotowania stanowi zdecydowanie woda źródlana.

Mineralna czy źródlana?

Do gotowania najbardziej odpowiednia wydaje się woda „miękka”, która zawiera właściwe ilości stężeń soli różnych metali. Po pierwsze, odpowiednim wyborem będzie tutaj woda z kranu, coraz lepszej jakości, wielokrotnie uzdatniania i filtrowana. Niektórzy szukają jednak innych rozwiązań. Wśród wód butelkowanych numerem jeden do gotowania są zdecydowanie wody źródlane, ewentualnie wody o niskim stopniu mineralizacji. Ich użycie w czasie przygotowywania potraw nadaje im odpowiedniej delikatności.

Natomiast, jeśli potrzebujemy dobrej jakości wody, po którą chcemy sięgać przez cały dzień, najlepiej wybierać wodę mineralną, która pozwala na właściwe nawodnienie organizmu, dostarczając jednocześnie odpowiednie ilości naturalnych składników mineralnych. Średnie dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 2 l, a woda mineralna idealnie je zaspokaja, dodając każdemu niezbędnej energii. Wody mineralne to prawdziwe fontanny zdrowia, po które powinniśmy sięgać regularnie przez cały rok z uwagi na niezbędne składniki i odpowiednio wysokie – im wyższe, tym lepsze – pH, neutralizujące zakwaszenie organizmu. Z kolei wody wysokomineralizowane stanowią najlepszy wybór dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia – uprawiają sport, dużo pracują. Picie takiej wody pozwala na zniwelowanie większych niż przeciętne strat składników mineralnych, wynikających z prowadzonego stylu życia.

Źródło: biuro prasowe Staropolanki