Jedzenie zielonych warzyw liściastych może być dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru.

Przedstawione podczas tegorocznej International Stroke Conference badania dowodzą, że osoby, które jedzą większe od przeciętnych ilości zielonych warzyw liściastych, mają o 64 procent mniejsze ryzyko wystąpienia udaru.

W badaniach wzięło udział niemal siedemset osób w średnim wieku ok. 54 lat. Ustalono, że osoby z nadciśnieniem częściej doświadczały udaru, jeśli zmagały się jednocześnie z cukrzycą. Poza tym problem częściej dotyczył tych, którzy doświadczali intensywniejszego stresu i odznaczali się wyższym poziomem cholesterolu. Okazało się też, że jedzenie zielonych warzyw liściastych w większej niż przeciętna ilości oznaczało wyższą ochronę przed udarami.

Udar spowodowany jest przerwaniem dopływu krwi do mózgu, zwykle z powodu pęknięcia lub zablokowania naczynia krwionośnego przez skrzep, co odcina dopływ tlenu i składników odżywczych, powodując uszkodzenie tkanki mózgowej.

Najczęstszym objawem udaru jest nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała. Inne objawy to: dezorientacja, trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy; trudności z widzeniem; trudności w chodzeniu, zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji; silny ból głowy; omdlenie lub utrata przytomności.

Skutki udaru zależą od tego, która część mózgu jest uszkodzona. Ciężki udar może spowodować nagłą śmierć.

Źródło: Senior.pl