Każda relacja wymaga indywidualnego i otwartego podejścia. Inaczej budujemy relację małżeńską, inaczej dbamy o naszych przyjaciół – jeszcze inne wymagania i potrzeby realizujemy w bliskości z naszym dzieckiem, odmiennie też będziemy współtworzyć relacje z dziadkami.

Dynamika tego procesu może być bardzo różna. Dla jednej rodziny dobra jest taka relacja, w której dziadkowie widują wnuki raz na miesiąc na niedzielnym obiedzie, dla innej zaś sytuacja, kiedy babcia codziennie pomaga w opiece nad dzieckiem. Jednak tak, jak w każdej relacji tak i w tej mogą pojawić się różnorakie trudności. Oczywiście mamy w sobie naturalny opór przed nimi, ale warto sobie uzmysłowić, że trudności pomagają nam dojrzewać. Zapewne ile osób, rodzin tyle punktów widzenia. Jednak możemy odwołać się do tych najczęstszych bolączek relacyjnych:

1. Co zrobić kiedy dziadkowie faworyzują wnuka bądź wnuczkę, zapominając o reszcie gromadki?
Można i warto spróbować szczerze porozmawiać z dziadkami. Może nie zdają sobie sprawy, że jedne wnuki dostają od nich więcej uwagi i czasu? Taka rozmowa pozwoli nam lepiej zrozumieć motywy dziadków. Jeśli jednak czujecie, że to nic nie da albo tylko zaogni kontakty z dziadkami, lepiej z niej zrezygnować.
Zamiast pielęgnować w sobie poczucie niesprawiedliwości, warto cieszyć się samym faktem, że dziecko ma dziadków. Nie obciążajmy ich wzajemnych kontaktów naszymi komentarzami i obawami.
A jeśli dziecko spyta, dlaczego rzadko widuje babcię czy dziadka, dajmy mu krótkie, uspokajające wyjaśnienie, np.: “Babcia mieszka daleko, ale pamiętaj, że bardzo cię kocha”.

2. Dziadkowie nie respektują metod wychowawczych rodziców, np. łamią zakazy dotyczące jedzenia słodyczy…
Nie na darmo mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. Nie muszą dbać o harmonijny rozwój dziecka, nie martwią się, czy są konsekwentni w swoim postępowaniu. Mają sprawiać wnukowi przyjemność. Nie miejmy więc za złe kilku słodyczy czy hamburgera, zjedzonych u babci i dziadka przez naszą pociechę. Po powrocie od nich przypomnijmy jednak dziecku, że w jego rodzinnym domu obowiązują inne zasady. W sprawach szczególnie dla nas ważnych, możemy z dziadkami negocjować. Np. prosić, żeby zawsze ubierali maluszka w to, co wcześniej przygotowaliśmy albo żeby nie podawali mu do jedzenia rzeczy, na które jest uczulony. Ale niech to będą 1-2 ważne sprawy, a nie cała lista reguł dotyczących opieki nad wnukiem.

3. Co możemy zrobić gdy nasze dzieci kochają Babcię np. od strony męża, a drugiej nie bardzo lubią, nie chcą do niej jeździć na wakacje?
Uczuć dziecka nie da się kontrolować, więc nie możemy wpędzać malucha w poczucie winy dlatego, że woli spędzać czas z jedną babcią. Powinniśmy natomiast podkreślać, że spotkania z obydwoma babciami są wartościowe i ważne.
Jeżeli babcia wydaje się dziecku oschła, a nawet groźna, możemy ten obraz nieco ocieplić, wynajdując jakąś jej cechę lub umiejętność, która przypadnie naszemu dziecku do gustu. Może np. babcia zna się na kwiatach i zrobi z maluchem doniczkowy ogródek? Szukając czegoś, co zainteresuje i babcię, i dziecko, dajemy im szansę na wzmocnienie więzi.

4. Co zrobić kiedy dziecko nie chce np. całować Babci czy Dziadka, albo zadaje pytania dotyczące śmierci?
Dla dziecka śmierć to temat taki, jak każdy inny, dlatego pyta o nią wprost. I najlepiej zrobimy, odpowiadając wprost, a nie krzycząc czy każąc, by był cicho. A więc na pytanie, kiedy umrze babcia, odpowiadamy, że nikt nie zna daty swojej śmierci i mamy nadzieję, że babcia będzie żyć jeszcze wiele lat. Należy malcowi wytłumaczyć, że nikt nie lubi myśleć o tym, że kiedyś umrze, że temat jest smutny, i że mówiąc tak można sprawić komuś przykrość. I tyle. Do całowania babci czy dziadka zmuszać smyka nie możemy. Musi on jednak poznać zasady dobrego wychowania. Dlatego: “Pocałuj babcię” lepiej zastąpić “Przywitaj się z babcią”. To zdejmuje z malucha presję i zarazem pozwala uniknąć jego przykrych komentarzy.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

Inspiracja: http://cafesenior.pl/jak-zbudowac-trwala-wiez-z-wnukami/