Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnychych zaprasza serdecznie do Nikiszowca na 8. już JARMARK NA NIKISZU. Tradycyjnie organizujemy go w pierwszy weekend po Barbórce, czyli 5 i 6 grudnia 2015 r.

Jarmark to symbol dobrej zmiany, jaka zaszła w Nikiszowcu w ostatnich latach. Osiedle rozwija się, a wraz z nim Jarmark. Będzie to widać i w tym roku, spodziewamy się bowiem rekordowej liczby 160 wystawców, starannie wyselekcjonowanych i prezentujących wysoki poziom swoich wyrobów. Zdecydowana większość wyrobów to rękodzieło i sztuka użytkowa – m.in. malarstwo, rzeźba, ceramika artystyczna, koronki, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, florystyka, krawiectwo artystyczne, biżuteria, gadżety związane z Nikiszowcem i Górnym Śląskiem. Znajdzie się też coś dla smakoszy – na terenie Jarmarku będzie działać kilka lokalnych punktów gastronomicznych, kawiarnie, ciastkarnie. Będzie można spróbować śląskich maszketów, potraw wigilijnych, nie zabraknie też grzanego wina i piwa.

Jarmark to oczywiście nie tylko stragany. W tym roku na gości jarmarkowych czeka niezwykła atrakcja – w sobotę i w niedzielę od godziny 11:00 będzie można podziwiać Nikiszowiec z perspektywy balonu, który wzniesie się ponad dachy osiedla. Jeszcze wcześniej, bo już od 10:00, startuje karuzela wiedeńska i pociąg Świętego Mikołaja. W sobotę będzie można wziąć udział w grze miejsko-leśnej, czyli zabawie zorganizowanej wspólnie z Lasami Państwowymi oraz konkursie ekologicznym przygotowanym przez BioBazar. Wieczorem zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Mieczysławem „Hajerem” Bieńkiem, który opowie o podróży „grzesznika” do Santiago de Compostela.
W niedzielę czeka nas jeszcze więcej atrakcji. Poza kramami jarmarcznymi będzie znów balon, karuzela wiedeńska, a do tego już od 13:00 występy na scenie. Na niej zarówno coś dla dzieci – m.in. widowisko „Mikołajowe marzenia do spełnienia”, jak i dla nieco starszych widzów. Tradycyjnie już zagra Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek pod dyrekcją Andrzeja Pisarzowskiego. Zobaczymy też występ Teatru Studio 47 i ich Sceny z Życia Ślonzoka. Na nikiszowieckim rynku będzie można spotkać Mikołaja i jego świtę. Pod wieczór zaplanowaliśmy coś dla miłośników nowoczesnych elektronicznych brzmień, czyli koncert c.h.district i tegoroczne objawienie polskiej sceny muzycznej, czyli zespół RYSY, który zagra o godzinie 18:00.

Jarmark Na Nikiszu to, jak co roku, także różne wydarzenia towarzyszące. Nasze Stowarzyszenie prowadzić będzie w oba dni zbiórkę publiczną, której celem jest wsparcie naszego Centrum Zimbardo w Nikiszowcu. Młodzież związana z Centrum m.in. pomaga nam przy organizacji Jarmarku. Dla spragnionych uroków Nikiszowca proponujemy w sobotę i w niedzielę wycieczki z lokalnym przewodnikiem. W niedzielę odbędzie się zbiórka krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego, realizowana przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Więcej informacji na: facebook.com/JarmarkNaNikiszu

Źródło: www.katowice.eu