Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile robi dla Ciebie serce? Choć w codziennym życiu poświęcamy mu tak mało uwagi, jest ono organem wykonującym nieocenioną pracę dla naszego organizmu. Jako najważniejszy narząd układu krążenia – w czasie jednej godziny przetacza około 350 litrów krwi, wykonując niemal 100 000 uderzeń na dobę. Jest jednocześnie uniwersalnym i ponadczasowym symbolem miłości, który uważa się za centrum wszelkich ludzkich uczuć. By przez długie lata móc je wyrażać, konieczne jest wprowadzenie właściwych działań profilaktycznych już od najmłodszych lat. Jakich? Takich, które pozwolą nam usprawnić jego działanie i wzmocnić jego pracę.

O tym, że powinniśmy troszczyć się o serce, każdy wie, ale inaczej postępuje. Niestety, często zdarza się, że przypominamy sobie o nim, gdy jest już za późno – choćby po zawale, gdy na profilaktykę pierwotną nie ma już czasu. Szybki styl życia i natłok obowiązków skutecznie oddalają od nas myśl o poważnych problemach zdrowotnych.

O sercu należy jednak pamiętać każdego dnia. Jak się okazuje, to właśnie choroby sercowo – naczyniowe stanowią aktualnie pierwszą przyczynę zgonów na świecie. W Polsce współczynnik zgonów spowodowanych chorobami serca i naczyń wynosi ponad 45%. Niestety, wciąż nie przywiązujemy do wyników badań należytej wagi, zapominając, że troszczyć się powinniśmy także o serca naszych najmłodszych.

Okaż serce
Alarmujące wyniki badań powinny stanowić dla nas sygnał do zmiany złych nawyków, ponieważ tylko wczesna profilaktyka pomóc może w zredukowaniu zagrożenia związanego z chorobami cywilizacyjnymi. Jest ona szczególnie ważna w przypadku naszych dzieci, u których dużo łatwiej jest jeszcze o wdrożenie podstawowych nawyków behawioralnych, którymi kierować się będą w swoim dorosłym życiu. Dużo trudniejsza jest zmiana utrwalonych już nawyków u osób dorosłych – należy jednak pamiętać, że nie jest ona całkiem niemożliwa.

Między innymi dlatego, każdego roku w 120 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Serca, którego głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat schorzeń serca, ich profilaktyki, a także możliwości leczenia.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć
W profilaktyce prozdrowotnej najważniejsze jest regularne wprowadzenie zmian w swoim codziennym życiu. Tylko w taki sposób będziemy mieli możliwość wykształcenia zdrowych nawyków w zakresie prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie działania możemy podjąć w trosce o zdrowe i silne serce? Oto kilka najważniejszych wskazówek:

1. Dieta
„Podstawą dobrej kondycji serca i naczyń krwionośnych jest odpowiednia dieta, czyli taka, która opiera się na produktach korzystnie wpływających na nasz organizm. Do kategorii takich produktów zaliczyć możemy m. in.: produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa i owoce, ryby, owoce morza, oliwki, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oleje roślinne i produkty mleczne. W ciągu dnia warto jest też sięgać po wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny, a potrawy uzupełniać dodatkowo o zioła zamiast soli. W naszej diecie powinniśmy także wprowadzić ograniczenia spożycia cukru, soli oraz mięsa, zwłaszcza tego przetworzonego i tłustego. Dużo korzystniejsze jest też zastąpienie masła margaryną, produkowaną na bazie olejów roślinnych, która dzięki temu zawiera mniej niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych”, mówi dr n. med. Lucyna Pachocka, kierownik Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki w Instytucie Żywności i Żywienia. Na rynku znaleźć można m. in. margaryny zawierające fitosterole. Sterole to składniki występujące naturalnie w produktach roślinnych. Hamują one wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi. W dokonywaniu codziennych wyborów żywieniowych wskazówką powinny być dla nas zalecenia zawarte w nowej piramidzie żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ).

2. Aktywność fizyczna
Innym ważnym aspektem troski o kondycję serca i organizmu jest odpowiednia ilość ruchu, która stanowi podstawę piramidy opracowanej przez IŻŻ. Jaki rodzaj ruchu może być najlepszy dla naszego układu krwionośnego? Możliwości jest dużo – każdy rodzaj aktywności fizycznej, który pomaga nam zwiększyć tętno, a jednocześnie w bezpieczny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze krwi może mieć pozytywny wpływ na wzmocnienie naszego serca – począwszy od jazdy na rowerze, grę w tenisa, pływanie, bieganie, aż po zwyczajne chodzenie i spacerowanie. Ruch wskazany jest wszystkim osobom z nadciśnieniem tętniczym, a jego pozytywny wpływ na zdrowie znajduje potwierdzenie w wynikach wielu badań. W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm? Przede wszystkim wzmacnia mięsień sercowy, dzięki czemu wydajniej pompuje on krew oraz rozprowadza tlen do komórek ciała. Dodatkowo wpływa na zachowanie szczupłej sylwetki, a tym samym chroni ciało przed nadwagą, która stanowi jeden z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego i wzrostu stężenia cholesterolu. Poprawia również elastyczność naczyń krwionośnych, jednocześnie wspomagając organizm w walce z negatywnymi skutkami stresu. Ważne jest jednak, by pamiętać, że wszelkie ćwiczenia poprzedzone powinny być odpowiednio przygotowaną rozgrzewką, a ich intensywność dopasowana do aktualnego stanu zdrowia.

3. Unikanie stresu
W walce o zdrowe serce, bardzo ważne jest zapewnienie swojemu ciału odpowiedniej ilości wypoczynku. Relaks, pozytywne myślenie, odpowiednia ilość snu – wszystkie te czynniki mogą pomóc nam się wyciszyć i odzyskać równowagę w stresujących momentach. Dlaczego jest to tak ważne? Stres zaliczany jest do tzw. „czynników ryzyka”, które prowadzą do rozwoju choroby niedokrwiennej, a w efekcie do zawału serca. Jest on jednak w zakresie naszej kontroli, a umiejętne opanowanie go może pomóc nam w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Kiedy wymyka się naszej kontroli, stopniowo zaczyna negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, w tym – serca. By uchronić się przed jego negatywnymi skutkami, powinniśmy w pierwszej kolejności przeanalizować nasz styl życia, a także poświęcić czas na regenerację organizmu i znalezienie takiej formy aktywności, która pozwoli nam na relaks.

4. Regularne badania
Nawet jeżeli wydaje nam się, że cieszymy się dobrym zdrowiem, pamiętać powinniśmy o przeprowadzaniu kontrolnych badań. Są one ważne w każdym wieku, a wykonywane regularnie mogą ochronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. By mieć kontrolę nad prawidłową pracą serca i układu krążenia, w pierwszej kolejności zaleca się regularne pomiary ciśnienia. Jest to badanie proste w wykonaniu, można je przeprowadzić nie tylko w przychodni zdrowia, ale także we własnym mieszkaniu. Inne ważne badanie to pomiar stężenia cholesterolu we krwi.

Cholesterol jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Ważne jest jednak, by pamiętać, że rozróżnić możemy „dobry” i „zły” cholesterol – HDL i LDL. To właśnie nadmiar tego drugiego prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego. Bardzo ważnym, ale też prostym w wykonaniu badaniem, które bezpośrednio bada pracę naszego serca jest – EKG. Pozwala ono wykryć nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, szybkości jego bicia, a także określić dokładne miejsce, z którego wychodzi impuls elektryczny, a tym samym stwierdzić, czy ewentualne dolegliwości mają związek z jakąś poważniejszą chorobą, jak np. częstoskurczem czy migotaniem komór.

5. Palenie papierosów i spożycie alkoholu
Dodatkowo, warto jest również wprowadzić ograniczenie spożycia alkoholu, a także unikać palenia papierosów oraz siedzącego trybu życia.
Stosowanie się do tych najważniejszych zasad pozwoli nam zachować dobrą kondycję oraz zdrowie. W codziennym życiu nie możemy zapominać o sercu. Podstawą jest świadomość znaczenia podejmowanych przez nas każdego dnia wyborów. Nie zlikwidują one zagrożenia, jakim są choroby serca, ale zdecydowanie pomogą nam zredukować ich ryzyko. Ryzyko, którego z pewnością nie warto podejmować.

* Materiał pochodzi zasobów merytorycznych kampanii edukacyjnej „Zdrowe tłuszcze”.

“Zdrowe tłuszcze” to program edukacyjny firmy Unilever przygotowany pod patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i Żywienia. Głównym celem działań w ramach realizowanego programu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowego żywienia oraz roli tłuszczów w zbilansowanej diecie człowieka. Prezentowane materiały edukacyjne przestawiają rzetelne informacje na temat tego, które tłuszcze są dla człowieka najbardziej korzystne, a które należy ograniczać, i jaką rolę w naszej codziennej diecie może odgrywać margaryna. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.margaryna.com.

Źródło: Materiały prasowe