W czwartek 17 grudnia o godzinie 18:00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się świąteczny koncert kolęd i pastorałek dla seniorów – w wykonaniu seniorów z Gminy Radków.

Wydarzenie organizowane jest przez Halę Stulecia we współpracy z Gminą Radków oraz Wrocławskim Centrum Seniora. W ten sposób organizatorzy chcą podziękować za udział seniorów w imprezach organizowanych na terenie Hali Stulecia w ciągu całego roku.

Świąteczny program artystyczny w wykonaniu seniorów z Gminy Radków, którzy z pełnym zaangażowaniem pielęgnują ludowy charakter swojego regionu, będzie ostatnim w tym roku wydarzeniem, które Hala Stulecia zorganizuje dla seniorów. W programie zaplanowano trzy koncerty lokalnych zespołów. W pierwszej części usłyszymy najstarsze kolędy i pastorałki w wykonaniu ludowego zespołu Katarzynki z Radkowa. W dalszej części w góralskim klimacie rozbrzmiewać będą polskie kolędy, a ich wykonawcami będzie góralska kapela Harnaś. W ostatniej części świątecznego spotkania wszyscy zaśpiewamy wybrane utwory wraz z chórem Cantus, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności. W holu Wrocławskiego Centrum Seniora zostaną przygotowane przez mieszkańców Gminy Radków również stoiska świąteczne.

Wstęp na koncert wyłącznie za okazaniem zaproszenia, które można nieodpłatnie odebrać od wtorku 15 grudnia we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6, pok. 20, od pn-pt, w godz. 9:00-15:00. Ilość zaproszeń jest ograniczona.

O artystach:

„KATARZYNKI”
Ludowy Zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej reprezentuje gminę Radków powstał w 2004 roku. Katarzyny Jarosz. Składa się z grupy 12-osobowej tj. wokalnej oraz kapeli. W skład kapeli wchodzi akordeon oraz dwoje skrzypiec. Kierownikiem zespołu jest Stanisław Bury. W swojej działalności może pochwalić się bogatym i szerokim repertuarem. Śpiewa piosenki i pieśni wszystkich regionów jak również kolędy i pastorałki, ale szczególnie bliski ich sercu jest folklor Ziemi Sądeckiej. Występują na imprezach lokalnych, gminnych i powiatowych. W 2010 roku reprezentował Dolny Śląsk na dożynkach Prezydenckich w Spale. Jak również uczestniczył w XXII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu oraz w VI Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska we Wrocławiu. Biorą udział w przeglądach zespołów ludowych, otrzymując zaszczytne miejsca i liczne nagrody. Wspomnieć należy że w 2009 roku biorąc udział w V Prezentacji Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza „Róża Kłodzka” zajęli I miejsce a przez kolejne trzy lata II miejsce a w tym roku czyli 2015 ponownie I miejsce. W przeciągu ostatnich pięciu lat swoje umiejętności muzyczne i wokalne zapisał na czterech płytach Od 2005 roku zespół przyjął nazwę „Katarzynki” od imienia założycielki zespołu pani Katarzyny Jarosz.

Kapela góralska „HARNAŚ” z Radkowa
Początkowo grywali w domu wyłącznie dla siebie, ale zafascynowani górami i góralszczyzną postanowili pójść dalej w tym kierunku. W ten sposób pod w roku 2008, u podnóża Gór Stołowych z dominującym szczytem Szczelińca, utworzono kapelę pod nazwą „HARNAŚ”. Muzycy śpiewają gwarą góralską i grają na modyfikowanych na styl góralski (i przez rdzennych Górali) instrumentach smyczkowych, wiernie oddając charakter i brzmienie tradycji góralskiej. W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim pieśni z Podhala, ale także można usłyszeć nutę sądecką i żywiecką. Członkowie kapeli to osoby, których korzenie sięgają Podhala oraz okolic. Ciągle doskonalą swój warsztat, poprzez spotkania i muzykowanie z góralską rodziną Mardułów w Poroninie, pod kierunkiem Stanisława Marduły nauczyciela Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Nieustannie poszukują rdzennych górali w lokalnym środowisku, chcąc powiększyć skład i rozbudowywać zespół. W lipcu 2010 roku zespół „HARNAŚ” po raz pierwszy wziął udział w Przeglądzie Zespołów Pogranicza w Pstrążnej, gdzie otrzymał zaszczytne I miejsce, po czym został zaproszony do Wrocławia na Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. W styczniu 2011 r. wziął udział w zimowej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Trwającą trzy miesiące edycja przynosi im kolejny sukces, zwycięstwo i pierwsze miejsce w Liście Przebojów Ludowych 2011, za co w nagrodę otrzymują profesjonalne nagranie płyty przez Polskie Radio Wrocław. W czerwcu 2011 r. otrzymał II miejsce w Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Ludowych. Pod koniec czerwca 2012 r. kapela wzięła udział 46 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, a we wrześniu w polanickiej Tęczy Polskiej, gdzie otrzymuje II miejsce. W styczniu 2013 otrzymuje Różę Kłodzką nagrodę Starosty Kłodzkiego, a w lipcu I miejsce w Przeglądzie Zespołów Pogranicza i w lipcu br. po raz trzeci otrzymuje I nagrodę w Przeglądzie Zespołów Pogranicza.

Chór Cantus
Chór powstał we wrześniu 1995 roku z inicjatywy muzyka i organisty, Stanisława Paluszka, który jest jego kierownikiem i dyrygentem. Działa przy Bazylice Wambierzyckiej, gdzie ma swoją siedzibę i tam odbywają się próby. Chórzyści to mieszkańcy Wambierzyc oraz pobliskich miejscowości. Większość z nich nie posiada wykształcenia muzycznego, ale posiada coś więcej – pasję i zamiłowanie do muzyki, bez których na pewno nie da się być artystą. Wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną, gospel, negro spirituals, dawną, ludową, współczesną oraz kompozycje własne. W swojej już niemal 20 letniej działalności występował nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Uczestniczył dwukrotnie w mszy transmitowanej przez Polskie Radio z kościoła Św. Krzyża z Warszawy, a także w niedzielnej mszy z Krakowa-Łagiewnik, transmitowanej przez Telewizję Polską. Jest gospodarzem Festiwalu im. Reimanna Wambierzycach, na którym co roku prezentuje przede wszystkim dorobek kompozytora. Uświetnia uroczystości w Bazylice oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Radków i powiatu kłodzkiego.

Źródło: seniorzy.wroclaw.pl