W środę, 4 stycznia o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza na pierwsze w nowym roku spotkanie Dojrzałego Kina. W programie film Sully w reżyserii Clinta Eastwooda, opowieść o heroicznej walce kapitana Sullenbergera o bezpieczne posadzenie uszkodzonego samolotu na rzece Hudson.

SULLY | SULLY

reż. Clint Eastwood, USA 2016, 96′

Obraz przedstawia prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się w zimny styczniowy dzień w 2009 roku, oraz ich konsekwencje.

Niedługo po starcie z nowojorskiego lotniska LaGuardia klucz dzikich gęsi zderza się z samolotem rejsowym linii lotniczych US Airways o numerze lotu 1549. W wyniku kolizji oba silniki przestają działać na wysokości zaledwie 850 metrów, zmuszając samolot do awaryjnego lądowania na rzece Hudson. Jest to zdarzenie bez precedensu. Na pokładzie samolotu znajdowało się 150 pasażerów i pięciu członków załogi, jednak nikt nie zginął — ani w powietrzu, ani w wodzie. Po incydencie, który szybko zyskał miano „Cudu na rzece Hudson”, uznany pilot z wieloletnim doświadczeniem, który wykazał się opanowaniem w obliczu potencjalnej katastrofy, był wielokrotnie wzywany do składania zeznań w obronie własnych czynów przed amerykańską Narodową Radą Bezpieczeństwa Transportu. Mimo że opinia publiczna i media zgodnie uznały kapitana „Sully’ego” Sullenbergera za bohatera i wychwalały go za wyjątkowe umiejętności lotnicze, w czasie śledztwa zostały ujawnione fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę.

Każdy, kto potrafi zachować zimną krew w kryzysowej sytuacji i rozwiązać problem, nie wpadając w panikę, jest wybitnym człowiekiem, którego z zainteresowaniem ogląda się na ekranie. Jednak moim zdaniem prawdziwy konflikt narodził się później, kiedy rada badająca sprawę podała w wątpliwość jego decyzje, mimo że uratował tylu ludzi.

Clint Eastwood, reżyser

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl.

Cykl zrealizowano przy wsparciu PISF.

BILETY dla seniorów: 13 zł

Źródło: dlaseniora.krakow.pl