Budowanie rynku opieki zdrowotnej i społecznej tak, by seniorzy mogli żyć aktywnie i zdrowo, tworzenie dla nich przyjaznego środowiska mieszkalnego oraz bogatej oferty turystycznej – to główne tematy II Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w Krakowie 6 października br. w ramach Targów Seniora. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

W ostatnich latach obserwujemy widoczne zmiany demograficzne zachodzące w naszym kraju. Społeczeństwo się starzeje, a współczynnik dzietności spada. W Małopolsce – regionie gdzie średnia życia jest najdłuższa w całej Polsce zjawisko to jest tym bardziej widoczne. Tendencje te należy traktować jako szansę na rozwój naszego regionu, seniorzy stanowią bowiem ogromny kapitał, który przyczynia się do rozwoju ekonomicznego i gospodarczego regionu. Liczna grupa osób starszych w społeczeństwie powoduje zwiększenie zapotrzebowania na usługi i produkty zaprojektowane i dostosowane do ich możliwości oraz uwzględniające ich potrzeby. To zjawisko pociąga za sobą również rozwój nowych rynków i miejsc pracy oraz stwarza wiele możliwości biznesowych.

Tegoroczna debata odbywająca się podczas kongresu skupi się wokół trzech ważnych tematów. Pierwszy z nich obejmie zakres dotyczący budowania europejskiego rynku opieki zdrowotnej i społecznej, tak by seniorzy mogli żyć zdrowo i aktywnie. Podjęcie działań w tym zakresie będzie możliwe dzięki międzynarodowemu projektowi ITHACA „Innowacje w zdrowiu i opiece dla wszystkich”. Partnerzy projektu dzięki współpracy z władzami lokalnymi, regionalnymi i krajowymi oraz z przedstawicielami świata biznesu i nauki tworzą spójny system, który wpływa na poprawę jakości życia osób starszych.

Drugi temat będzie poruszał szeroko pojętą „srebrną turystykę” czyli ofertę turystyczno-uzdrowiskową dedykowaną seniorom. Małopolska stanowi doskonałą bazę do odpoczynku, aktywności i poprawy stanu swojego zdrowia. W ofercie turystyczno-uzdrowiskowej, z której słynie nasz region są miejsca chętnie odwiedzane przez seniorów. Należy tu wymienić chociażby: Krynicę-Zdrój, Szczawnicę czy Muszynę. Żeby przekonać seniorów do odpoczynku w Małopolsce, a nawet pójść krok dalej w rozwoju turystyki kierowanej do tej grupy wiekowej, należy dostosować ofertę pod konkretne oczekiwania osób starszych.

Trzeci, niezwykle ważny temat, który zostanie zgłębiony podczas kongresu będzie dotyczył tworzenia przyjaznego środowiska dla seniorów – czyli projektowania mieszkań oraz całej przestrzeni wokół miejsc zamieszkania, dostosowanej do wieku i potrzeb osób starszych. Zaprezentowane zostaną nowoczesne sprzęty czy urządzenia umożliwiające tej grupie wiekowej samodzielną egzystencję. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań to jedno, ale najistotniejsze jest, by miejsce, w którym seniorzy mają spędzić jesień życia było po prostu przyjazne.

II Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki odbędzie się 6 października br. w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: targiseniora.krakow.pl/pl/kongres-srebrnej-gospodarki.html

Źródło: www.dziennikpolski24.pl