W środę (2 listopada) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na nagrodzony Złotą Palmą w Cannes najnowszy film Kena Loach – Ja, Daniel Blake – wzruszającą, a zarazem pełną humoru historię dojrzałego mężczyzny walczącego z nierównością społeczną w obliczu biurokratycznej machiny.

O FILMIE:

JA, DANIEL BLAKE | I, DANIEL BLAKE

reż. Ken Loach, Francja/Wielka Brytania 2016, 100’

MFF w Cannes 2016: Złota Palma za najlepszy film (Ken Loach)

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi: Nagroda Publiczności

MFF w Locarno: Nagroda Publiczności

Zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina.

Uhonorowana najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Ken Loach jest jednym z najważniejszych europejskich reżyserów. W swoich filmach i serialach najczęściej porusza temat biedy, bezdomności i praw pracy, pokazując niesprawiedliwość ludzkiego losu. Najlepsze filmy Loacha łączą w sobie indywidualne problemy ludzi z polityczną otoczką. W swoim dorobku Ken Loach ma dwie Złote Palmy w Cannes (Wiatr buszujący w jęczmieniu, 2006 i Ja, Daniel Blake, 2016) oraz dziesiątki nagród i wyróżnień zdobytych podczas najważniejszych festiwali filmowych na świecie (Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian). Tworzy z zaufanym zespołem współpracowników. Ze scenarzystą Paulem Lavertym zrealizował piętnaście filmów, a z kompozytorem Georgem Fentonem szesnaście produkcji. Ostatnio dołączył do nich operator Robbie Ryan, który jest autorem zdjęć do trzech filmów reżysera.

Znerwicowany bohater Loacha przypomina chwilami angielskie wcielenie Adasia Miauczyńskiego z Dnia świra, uczciwego obywatela, doprowadzonego przez państwo na skraj załamania nerwowego. Czasami system tworzy wariata. To fakt. Kolejnym faktem jest, że Ken Loach nakręcił znakomity film, który daje do myślenia – Łukasz Knap, Wirtualna Polska

W tym oszczędnie zarysowanym filmie, bez jednej zbędnej sceny i pełnym chaplinowskiego humoru, udało się Loachowi uniknąć dwóch pułapek popełnianych w filmach o biednych ludziach. Pierwsza – to litość. Druga – nienawiść – Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Film nie próbuje wyszukanych sztuczek w prostym, dydaktycznym podejściu. To Loach w pigułce. Dopełniony bardzo przekonującym aktorstwem tworzy najlepszy film od lat – Eric Kohn, IndieWire

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl.

Cykl zrealizowano przy wsparciu PISF.

BILETY dla seniorów: 12 zł

Źródło: dlaseniora.krakow.pl