Chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej w oku (AMD) mogą liczyć na lepszy dostęp do leczenia. Oddział okulistyczny w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie właśnie rozpoczął realizacje programu terapii lekowej tej grupy pacjentów.

Osoba z podejrzeniem AMD ze skierowaniem z poradni okulistycznej trafia do okulisty w naszym Szpitalu. Leczenie rozpoczyna się po wykonaniu specjalistycznych badań i zakwalifikowaniu pacjenta do programu lekowego. Do tej pory chorzy na zwyrodnienie plamki w oku nie mieli łatwo. Teraz, gdy NFZ wprowadził osobne finansowanie terapii lekowej, pojawiła się szansa na szybką diagnostykę i leczenie.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest chorobą, która dotyka ludzi po 50-60 roku życia. Dochodzi wówczas do uszkodzenia plamki żółtej siatkówki oka, czyli miejsca gdzie powstaje najbardziej precyzyjne, ostre widzenie. Schorzenie zniekształca widzenie centralne, które jest niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak np. czytanie, pisanie, rozpoznawanie twarzy, znaków drogowych.

Według danych Stowarzyszenia Retina AMD- w Polsce na AMD choruje ponad 1,3 mln osób. Z każdym rokiem przybywa około 14 tys. nowych pacjentów. Lekarze zakładają, że do 2020 r. liczba wszystkich chorych na AMD może osiągnąć nawet 2 mln. Tymczasem, nieleczone AMD – szczególnie postać wysiękowa tego schorzenia, może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Jeśli występują u Ciebie takie objawy, jak:

  • trudności w czytaniu;
  • ciemna plama przed okiem w miejscu, na którym skupiamy wzrok;
  • rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów;
  • trudności w rozróżnianiu kolorów;

Szczegółowe informacje o programie lekowym – pod nr tel: 12 622 93 11

Źródło: dlaseniora.krakow.pl