W języku potocznym lipa zwykle kojarzy się z czymś tandetnym, a jednak lipa to drzewo magiczne, niezwykłe tak dla twórców ludowych, jak zielarzy. Rzeźbiarze twierdzą, że można z niej cuda robić. Otaczające nas kapliczki, święci i obrazy powstawały przeważnie z lipy.Ludzie wierzyli dawniej, że w drzewie mieszkają dobre dusze, toteż w ich pobliżu budowano kościoły i kaplice.

W ziołolecznictwie od dawien dawna stosowano napary i odwary z lipy, zwłaszcza w stanach gorączkowych, bo kwiat lipy działa napotnie i przeciwzapalnie, toteż preparaty stosowano przeważnie w przeziębieniach. Jednak to nie wszystko. Kwiatostan lipy znakomicie wpływa na układ trawienny organizmu z/w chociażby na właściwości rozkurczowe. O lipie i jej kwiatach w kolejnym programie z cyklu „Ziołowa Apteka”.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.