Spośród polskich uzdrowisk w Polsce Wapienne jest najmniejsze – nie mniej historia miejscowości sięga już XVI w., natomiast same walory lecznicze wód odkryto w XVII w. Na początku XIX w. kurowali się tutaj m.in. wracający spod Moskwy żołnierze Wielkiej Armii Napoleona. Uzdrowisko Wapienne położone jest w malowniczym regionie Polski Południowej w odległości 14 km od miasta Gorlice, w regionie bogatym w liczne atrakcje turystyczne, dogodnie połączonym komunikacyjnie z pobliską Słowacją.

Obecnie w uzdrowisku wydobywane są dwa ujęcia wód: „Kamila” i „Marta”, których zdrowotne walory wykorzystywane są bezpośrednio w lecznictwie. Głównym bogactwem Wapiennego są średnio zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowe, a ich składniki farmakologicznie czynne odznaczają się bardzo wysoką jakością i biodostępnością dla organizmu. Działanie biologiczne tych wód na ustrój człowieka polega między innymi na: silnym działaniu moczopędnym, odczulającym i przeciwzapalnym, pobudzającym czynności gruczołów trawiennych.

W uzdrowisku wykonywana jest szeroka gama zabiegów min. z zakresu: balneoterapii i peloidoterapii (kąpiele siarczkowe i okłady borowinowe), hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, masażu. Profile lecznicze uzdrowiska: schorzenia reumatyczne i ortopedyczno-urazowe, schorzenia dermatologiczne, alergia, schorzenia układu krążenia, oddechowego, nerwowego, choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, choroby kobiece, wyczerpanie nerwowe, przewlekły stres, osłabienie.

Autor: Bożena Korbelak, Uzdrowisko Wapienne/Redakcja www.zdrowy-senior.org

www.wapienne.pl