Znasz powiedzenie, że konflikty do niczego nie prowadzą? My dorzucimy do tego “każdy kij ma dwa końce”, bo z jednej strony faktycznie nie ma co się niepotrzebnie złościć, a z drugiej… umiejętnie przeprowadzona kłótnia może pomóc dojść do porozumienia i oczyścić atmosferę.

Takiego “poprawnego” prowadzenia konfliktów można się nauczyć. Nie jest to skomplikowana “wiedza tajemna” – wystarczy trzymać się kilku zasad.

Może warto ustąpić?

Według badań* aż 91% Polaków uważa, że każdy problem można rozwiązać przez spokojną rozmowę. Jednocześnie większość tych osób nie potrafi poruszać trudnych kwestii – aż 89% twierdzi, że jedna strona konfliktu powinna zwyczajnie ustąpić, a co trzecia osoba woli udawać, że nic się nie stało. Wychodzi na to, że Polacy bardzo cenią sobie spokój.

Warto jednak zastanowić się, czy takie metody faktycznie są rozwiązaniem. Istotnie, nie ma już kłótni, ale nie odniesiono w tym sporze zamierzonych efektów i potrzeby nie zostały zaspokojone.

Może więc sukces tkwi w nieustępliwości?
Dla prawie połowy badanych (40%) ważna jest sprawiedliwość. Należy tak długo jej bronić, aż będzie wiadomo, kto faktycznie ma rację, a kto powinien ustąpić. Nie są ważne metody docierania do celu, liczy się rezultat.

Powszechnie wiadomo, że nie ma ideałów – szczególnie w konfliktach. Nie wolno jednak przesadzić. Czy warto dążyć do zwycięstwa za wszelką cenę? Może warto zwrócić uwagę na drugą osobę, spróbować wczuć się w jej położenie?

Jak znaleźć złoty środek?
Całe szczęście prawie połowa badanych deklaruje, że zawsze stara się znaleźć takie rozwiązanie konfliktu, w którym żadna ze stron nie będzie czuła się przegrana.

W końcu w każdej relacji, także (a może przede wszystkim!) w związku, należy pracować z partnerem nad lepszą przyszłością. Warto też pamiętać, aby nie tylko mówić, ale również słuchać.

Chcielibyśmy zaprosić Cię na konferencję, podczas której dowiesz się, jak komunikować się w otwarty sposób, a podczas dyskusji używać racjonalnych argumentów i nie dać się ponieść emocjom. Nauczysz się, jak rozsądnie przekonać nie tylko swoich bliskich do zmiany zachowania albo zachęcić do określonego działania, a także z wyczuciem podsuwać ludziom rozwiązania, tak aby mogli być szczęśliwsi.

Już 28 listopada w Warszawie odbędzie się całodniowa konferencja dr Mateusza Grzesiaka “Psychologia Perswazji” organizowana przez Trakido.

*Badania przeprowadzono w listopadzie 2008 roku w ramach projektu Dobra rozmowa – dobra rodzina, współfinansowanego przez Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2008.

Źródło: Materiał prasowy