Czy wiecie, że nasze zainteresowanie światem zewnętrznym byłoby znikome, gdybyśmy byli pozbawieni węchu? Bez węchu stracilibyśmy apetyt na jedzenie, ale także na seks?

Powiedzenie „Mam nosa do ludzi” ma w sobie sporo prawdy, ponieważ węch nie tylko pozwala odróżnić nam smak spożywanych potraw, ale także ma duży udział w wyborze naszego partnera seksualnego. Zmysł ten ma znaczny wpływ na nasze życie, dzięki bezpośredniemu połączeniu z emocjonalnym centrum mózgu warunkuje nasze uczucia oraz skojarzenia. Dlatego dzisiaj parę słów o zapachach, które mogą okazać się wspaniałym lekarstwem na skołatane nerwy oraz inne trapiące nas bolączki.

AROMATERAPIA

Aromaterapia to nic innego jak wykorzystanie leczniczych właściwości roślinnych substancji zapachowych. Od wieków olejki eteryczne stosowane w masażach, kąpielach czy też w formie inhalacji skutecznie wpływały na nasz organizm oraz samopoczucie. Decydując się na aromaterapię, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  • stosowanie olejków eterycznych nie może zastąpić medycyny konwencjonalnej;
  • kobiety w ciąży oraz dzieci powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania olejków eterycznych, a wszelkie wątpliwości powinny być konsultowane z lekarzem;
  • olejki aromatyczne stosowane na skórę ZAWSZE muszą być rozcieńczone w oleju nośnikowym;
  • niektóre olejki są fototoksyczne, należy ich unikać w słoneczne dni (m.in. olejki cytrusowe oraz z korzenia arcydzięgla);
  • olejki eteryczne mogą wywołać reakcję alergiczną, dlatego przed zastosowaniem na skórę warto przeprowadzić próbę uczuleniową;
  • olejki eteryczne należy przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

ACH! ZNOWU TA MIGRENA

Aromaterapia stosowana z rozwagą może nam przynieść ulgę w codziennych dolegliwościach. Cierpisz na bóle głowy? Pomocny może okazać się olejek miętowy oraz geraniowy. Szukasz sposobu na poradzenie sobie ze stresem? Wybierz się na masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejku lawendowego, pomarańczowego lub bergamotowego. Jeżeli masz problem z zasypianiem, warto przed snem dodać do kominka zapachowego kilka kropli olejku mandarynkowego. Natomiast Twoim sprzymierzeńcem do walki z cellulitem może okazać się olejek grejpfrutowy.

Na sam koniec ciekawostka: cytrynowy olejek eteryczny, który ożywia i wzmacnia koncentracje, został doceniony w japońskich biurach, gdzie zauważono, że jego rozpylenie skutkuje zmniejszeniem ilości popełnianych błędów przez pracowników obsługujących komputer aż o 54%.

Źródło: www.estetiqhomespa.com

.