Spotkania edukacyjne w ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa będą odbywać się w klubach seniora w mniejszych grupach i w większych salach na terenie całego miasta tak, aby jak największa liczba osób chętnych mogła skorzystać z zajęć. Każdy uczestnik zajęć otrzyma Informator Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa oraz liczne gadżety, które pomogą zadbać Państwu o swoje bezpieczeństwo.
Zapraszamy już teraz na spotkania edukacyjne, które będą realizowane w przyszłym roku.

Bezpieczeństwo osobiste oraz elementy pierwszej pomocy

Spotkania organizowane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, Komendę Miejską Policji oraz Wojewódzką Stacje Pogotowia Ratunkowego. Na zajęciach będzie można się dowiedzieć jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w domu i na zakupach. Ratownicy medyczni opowiedzą jak sprawdza sie czynności życiowe, o jakie informacje będzie pytał ratownik pod numerem 999. Spotkania to nie tylko edukacja ale także mozliwość zadawania pytań wszystkim prowadzącym, będzie także możliwość przećwiczenia masażu serca na fantomie. Cykl zajęć rozpocznie się w marcu 2017.

„Pomoc medyczna w nagłych przypadkach – gdzie szukać?”

17 stycznia (wtorek) godz. 12.00
Gdzie? Siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego ul. Rycerska 10, budynek A, sala szkoleniowa nr 5. Konieczne zapisy pod numerem telefonu 61 847 21 11.

Podczas tych zajęć ratownicy medyczni opowiedzą Państwu o tym jak rozpoznać objawy udaru bądź zawału serca oraz jak zareagować. Będzie można także wysłuchać przykładowych rozmów telefonicznych dyspozytorów z pacjentami dzwoniącymi na pogotowie. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia objaśnią na jakich zasadach działa system Podstawowej Opieki Zdrowotnej w tym tzw. “wieczorynki” i pomocy świątecznej. Będzie mozna sie także dowiedziec na jakiej zasadzie pomocy udziela Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Izba Przyjęć. Organizatorami tych zajęć jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Rtunkowego Oraz Wielkopolski OW NFZ.

Spotkania z sędzią w stanie spoczynku panią Genowefą Pietraszewską w Centrum Inicjatyw Senioralnych

23 stycznia (poniedziałek), godz. 11.00, konieczne zapisy pod numerem telefonu 61 847 21 11
Przychodzi senior do sądu. Jak działa sąd. Przedstawienie w prosty i przystępny sposób organizacji pracy w sądach i ich sposobu działania (w szczególności na terenie Poznania). Jakimi sprawami sądy się zajmują, kiedy i w jakich sprawach postępowanie sądowe jest niezbędne np. stwierdzenie nabycia spadku.

Pani sędzia podzieli się z Państwem swoja wiedzą na temat praw m.in. w sytuacji, gdy obecny lub były małżonek nie przyczynia się do utrzymania rodziny lub dorosłe dzieci uniemożliwiają albo utrudniają kontakty z wnukami. Prowadząca podpowie też gdzie szukać pomocy, gdy ktoś z bliskich ujawnia objawy uzależnień oraz gdy w trudnej sytuacji materialnej nie możemy uzyskać pomocy finansowej od dorosłych dzieci. Byc może zainteresuje Państwa także jakie są możliwości działania, gdy zachodzi potrzeba umieszczenia osoby starszej lub schorowanej w domu pomocy społecznej lub jak osoba starsza może się obronić przed umieszczeniem jej w takiej placówce przymusowo. Wybranemu zagadnieniu poświęcony będzie jeden wykład w miesiącu. Oprócz spotkań z zakresu prawa rodzinnego specjalistka przygotowała także wykłady „Przychodzi senior do sądu” na temat funkcjonowania sądu i zachowania w przypadku wezwania przez sąd w charakterze świadka lub pokrzywdzonego.

Inne terminy spotakń dostepne są TUTAJ

Szczegółowe informacje na temat Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa można znaleźć TUTAJ

Źródło: centrumis.pl