24 listopada 2017 roku Teatr Żydowski zaprasza na kolejną premierę poświęconą pamięci polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, piosenkarki i aktorki kabaretowej i filmowej, Weroniki Grynberg, występującej pod pseudonimem Wiera Gran. Spektakl pt. „Wiera Gran” reżyseruje Jędrzej Piaskowski. Pokazy odbędą się gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Po premierze spektakl wystawiany będzie 25 i 26 listopada oraz 2 i 3 grudnia.

Opis spektaklu „Wiera Gran”:
W dziesiątą rocznicę śmierci Wiery Gran, twórcy spektaklu, Jędrzej Piaskowski (reżyser) i Weronika Murek (pisarka) podjęli dialog z pamięcią o Wierze Gran i z nią samą. W scenicznym świecie zwracają artystce prawo głosu, tyle razy jej odbierane za życia. Życiorys Wiery Gran stanie się punktem wyjścia do skonstruowania muzyczno-teatralnej fantazji m. in. o związkach sztuki i twórczości z kwestią przetrwania za wszelką cenę, oraz o sytuacji artysty wobec opresyjnej władzy i kontekstu. Twórcom zależy na symbolicznym zwróceniu Wierze Gran tego, co zostało jej odebrane, zarówno w wymiarze artystycznym i emocjonalnym, jak i na poziomie zbiorowej pamięci. W spektaklu wątki traumatyczne zestawione zostaną z zapomnianymi i rzadko wykonywanymi sentymentalnymi piosenkami Wiery Gran, które zabrzmią w zupełnie nowych, współczesnych aranżacjach.

Wiera Gran – wybitna polska pieśniarka (20.04.1916–19.11.2007). Gwiazda przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, modnych kawiarni i radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie”. W czasie okupacji dobrowolnie weszła do warszawskiego getta, żeby połączyć się z matką i siostrami. Śpiewała tam w kilku kawiarniach artystycznych. „Muza getta” – tak o niej pisano. Po wojnie niesłusznie oskarżana o kolaborację z Niemcami. Oczyszczana z zarzutów przez kolejne sądy, nie wytrzymała presji opinii publicznej i wyemigrowała do Francji, gdzie zmarła w zapomnieniu.

Data premiery: 24.11.2017 g. 19.00
Terminy popremierowe: 25.11. g. 19.00, 26.11. g. 18.00, 02.12. g. 19.00, 03.12. g. 18.00
Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy alei Niepodległości 141A

Źródło: www.teatr-zydowski.art.pl