Powstały w 2014 r. klub Rugby Białystok poszukuje nowych twarzy. W każdy wtorek marca odbywa się specjalny trening połączony z naborem, po którym można stać się częścią podlaskiej drużyny.

Piłka jest okrągła, a brameczki dwie? Nie zawsze.

Rugby to nie jest popularny sport w naszym kraju. Dużo osób nie miało z nim nigdy styczności, nie zna zasad i błędnie myśli, że jest to dyscyplina zarezerwowana tylko dla „mięśniaków”.

– Rugby to gra zespołowa, w której jest miejsce dla każdego. Mamy 15 pozycji, które dzielą się na formacje młyna i ataku. Pierwsza linia młyna, czyli pozycje 1, 2 i 3, to osoby o wzroście 170-180 cm i wadze przekraczającej 100 kg, ale już pozycje 9 i 10 to rozgrywający. Muszą dużo biegać i przede wszystkim myśleć. Często to najlepsi technicznie zawodnicy na boisku. Warunki dowolne. Podobnie pozycje 11 i 14, czyli skrzydłowi. Oni muszą być najszybsi. To sprinterzy – opisuje specyfikę boiskowych formacji Mateusz Perzyna, kapitan i jednocześnie prezes Rugby Białystok.

Gra z owalną piłką w roli głównej to nie tylko sposób na zabicie czasu. To także wiele innych korzyści.

– Rugby to sport rozwijający fizycznie, więc można poprawić kondycję i zrobić formę na wiosnę oraz lato, można wyładować się i zostawić na boisku wszystkie stresy, a ponadto mamy fajną atmosferę i ludzi z różnych branż, dzielnic itd., także jest szansa poszerzyć swe znajomości. Rugby to ogólnie piękny sport, w którym odnajdzie się mięśniak, sprinter, długodystansowiec czy szachista, bo trzeba tu po prostu myśleć – kontynuuje Perzyna.

Marzec – czas rekrutacji

Aby dołączyć do białostockiego zespołu wystarczy udać się na trening, podczas którego prowadzony jest nabór. Takie zajęcia odbywają się w każdy wtorek marca o godz. 20.00 na bocznym boisku stadionu miejskiego. Wybierając się na nie, warto zaopatrzyć się w sportowe obuwie czy też ciepłe ubranie, ale takie, które nie będzie ograniczać ruchów. Czy na trening może przyjść każdy bez względu na wiek? Okazuje się, że tak.

– Prowadzimy nabór do dwóch sekcji: junior – 15-18 lat i senior – powyżej 18 lat. Ograniczeń wiekowych nie ma. Jeżeli ktoś ma 40 lat i czuje się na siłach, chce grać w rugby i jest sprawny fizycznie, to z przyjemnością go przyjmiemy. Zapraszamy też osoby z zagranicy. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą grać w rugby. Sekcja seniorska uczestniczy w mistrzostwach Polski seniorów w rugby 7-osobowym, a także w 2 lidze seniorów rugby 15-osobowego. Jeżeli chodzi o juniorów, to ci rywalizują w mistrzostwach Polski w odmianie 7-osobowej – oznajmia prezes jedynego podlaskiego klubu rugby działającego na Podlasiu.

Co bardzo ważne, przychodząc na trening nie trzeba znać zasad i nie trzeba mieć żadnego doświadczenia dotyczącego rugby. Nauka rozpocznie się od zera.

Źródło: www.bialystokonline.pl