10 sierpnia w Parku Rzeźby przed Królikarnią odbędzie się pierwszy, plenerowy pokaz filmowy w ramach projeku „Aktywny Senior”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Kinematografii. W ramach projektu, który będzie realizowany na przestrzeni trzech lat, poza projekcjami przewidziano również spacery varsavianistyczne, spotkania oraz potańcówki.

Projekt ma być odpowiedzią na problem, z którymi zmagają się warszawscy seniorzy – raport programu “Warszawa przyjazna seniorom 2013 – 2020” wskazuje, że seniorzy, po przejściu na emeryturę ograniczają “dotychczasową aktywność kulturalną, sportową i rekreacyjną”, ze względu na niższe niż wcześniej możliwości finansowe. Powoduje to, że mogą czuć się wykluczeni, szczególnie w porównaniu z młodszymi ludźmi w swoim otoczeniu, którzy mają większe możliwości finansowe. Właśnie dlatego Fundacji zależało by wszystkie działania w projekcie były bezpłatne. “Celem projektu było umożliwienie seniorom kontaktu z młodszymi ludźmi i uczestnictwa w wydarzeniach, gdzie te grupy przenikają się – dzięki temu będzie można skutecznie walczyć z problemem wykluczenia”, mówi Członek Zarządu Fundacji Rozwoju Kinematografii, Marcin Dumieński. Fundacja ma też nadzieję, że działania te przełożą się w przyszłości na większe zainteresowanie seniorów kulturą i poszukiwanie przez nich podobnych wydarzeń tego typu.

W repertuarze znalazły się ambitne produkcje z ostatnich lat, które mogą zainteresować nie tylko seniorów, ale także osoby z innych grup wiekowych. Każdy z seansów odbędzie się w innej lokalizacji związanej ze sztuką. co pozwoli na udział w imprezie szerokiej publiczności. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Repertuar i terminy pokazów:
„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” – 10.08, godz. 21:00 – Park Rzeźby przed Królikarnią, Puławska 113A
„Szukając Vivian Maier” – 15.08, godz. 21:00 – Prochownia Żoliborz, Park Żeromskiego
„Shirley – wizje rzeczywistości” – 21.08, godz. 21:00 – Łazienki Królewskie, Agrykola 1
„Kwartet” – 27.08, godz. 21:00 – Zaczarowany Ogród, Jazdów 3/17

Inne wydarzenia realizowane w ramach projektu:
Spacery Varsavianistyczne, organizowane przy współpracy z przewodnikwarszawa.pl (Wrzesień 2017)
Potańcówka międzypokoleniowa (1 Października 2017)

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/248759542297543/

Projekt jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.

Źródło: Materiały prasowe