6 sierpnia w Suwałkach podczas Dni Miasta Suwałki – Jarmarku Kamedulskiego – odbyła się Parada Kapeluszy w ramach Wojewódzkiej Parady Podlaskiej uwieńczona działaniami pod hasłem: MIEDZY NAMI POKOLENIAMI – POGODNA STREFA AKTYWNYCH SENIORÓW.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach. Była to pierwsza taka inicjatywa seniorów w mieście, której celem była zmiana postrzegania seniorów, pokazanie że młodzi duchem, pełni energii ludzie są w stanie przełamać narosłe wokół stereotypy, pokazać energię i twórczość. Członkowie UTW chcą integrować środowisko seniorów suwalskich poprzez kreatywne działanie. Udział w Paradzie Kapeluszy wzięło ok 300 seniorów. UTW zaprosiło wszystkie organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów oraz niezrzeszonych seniorów. To był głos rosnącej grupy społecznej i jej manifestacja:

– Jesteśmy stąd i tu dalej budujemy międzypokoleniowo wspólnie przyszłość naszego Miasta.

Parada rozpoczęła się po uroczystym odsłonięciu kolejnego suwalskiego muralu poświęconego znamienitym obywatelom miasta t.j. M. Konopnickiej, dr T. Noniewiczowi i Alfredowi Wierusz Kowalskiemu. Ulicami miasta spod Suwalskiego Ośrodka Kultury na Plac Marii Konopnickiej przemaszerowało pond 30 grup z różnych miast województwa podlaskiego. W paradzie wzięły udział: Zespoły Mażoretkowe Flex i Fleksik, Zespół Tańca Nowoczesnego Symbol, Zespół Tańca Nowoczesnego Dotyk oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, na czele z Prezydentem Miasta Suwałki Czesławem Renkiewiczem.

Prezydent przeciął wstęgę i otworzył działanie Pogodnej Strefy Seniora, gdzie mieszkańcy mogli uczestniczyć w różnych animacjach senioralnych:

  • przystanek WNUCZĘTA – zabawy i gry stolikowe, konkursy z nagrodami, loteria fantowa oraz artystyczny makijaż;
  • przystanek ZE SPIŻARNI BABCI I DZIADKA – degustacja kulinariów wg oryginalnych receptur;
  • przystanek SENIORALNE POGADUCHY – spotkanie pod parasolami przy herbatce ziołowej, na leżakach ze śpiewem piosenek przy akompaniamencie akordeonu;
  • przystanek W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – gra w brydża, zabawy piłką nożną z piłkarzami I Ligowego Klubu Piłkarskiego WIGRY SUWAŁKI, specjalistyczne porady zdrowotne, CENTRUM REHABILITACJI MELIUS.

Całość imprezy uwiecznili latający fotografowie: Katarzyna Tyczkowska (wolontariusz SRS), Teresa Kluczny i Jakub Nowiczenko – seniorzy UTW.

Na głównej scenie muszli koncertowej w Parku prezentowały swój dorobek artystyczny zespoły senioralne. Po raz pierwszy wystąpił Zespół Taneczny UTW „SREBRNE PIERWIOSNKI” w tańcu salonowym.

Tak seniorzy suwalscy pokazali że w stanie stabilnej młodości można żyć aktywnie, pięknie i zdrowo, uprawiać hobby, uprawiać sport, modnie się ubierać oraz mieć wpływ na życie miasta. Ich doświadczenie i energia są niezbędne dla młodego pokolenia.

4

fot. Katarzyna Tyczkowska, Teresa Kluczny i Jakub Nowiczenko

5

fot. Katarzyna Tyczkowska, Teresa Kluczny i Jakub Nowiczenko

1

fot. Katarzyna Tyczkowska, Teresa Kluczny i Jakub Nowiczenko

Źródło: Maria Lauryn, przewodnicząca Rady Programowej UTW w Suwałakach oraz senior.bialystok.pl