Internet w dzisiejszych czasach pełni bardzo ważną rolę w życiu społeczeństwa. Właściwie trudno jest sobie wyobrazić sytuację jego nagłego braku, ponieważ wykorzystujemy go praktycznie na każdym kroku, zarówno w pracy, jak i do rozrywki. Przez wiele lat korzystanie z dobrodziejstw sieci zarezerwowane było dla młodzieży. Ostatnio pojawia się coraz więcej opcji dla seniorów.

Elektronika dla seniorów
Podstawowym ograniczeniem, z powodu którego starsi ludzie nie korzystają z Internetu jest nowoczesna elektronika oraz trudności związane z opanowaniem sprzętu. Seniorzy z dystansem podchodzą do nowości, co jednak nie oznacza, że nie są w stanie opanować ich obsługi. Telefony stały się dzisiaj niezbędne, chociażby zarezerwowanie wizyty u lekarza, czy też zajęcie kolejki w oddziale ZUS, wymaga kontaktu z urządzeniami elektronicznymi. Seniorzy uczą się wolniej, z większym dystansem, ale po latach popularyzacji komputerów, laptopów i telefonów komórkowych seniorzy uporali się już barierę sprzętową. W wielu domach można znaleźć laptop lub komputer, a na ulicach zauważa się często seniorów prowadzących rozmowy przez zestaw głośnomówiący.

Portale specjalnie dedykowane dla seniorów
Internet jest prawdziwa kopalnią wiedzy bez dna, w której znajdzie się coś odpowiedniego dla każdej osoby, bez względu na jej zainteresowania czy wiek. Od kilkudziesięciu lat ważnym aspektem stała się aktywizacja umysłowa, fizyczna i społeczna ludzi starszych, a sieć wykorzystywana jest, jako jedno z jej narzędzi. Pojawiają się coraz częściej specjalne serwisy dedykowane osobom starszym, dotyczące nie tylko problematyki chorób i walki z nimi, ale też poruszające różne perspektywy życia emeryta, takie jak: kultura, spotkania towarzyskie, aktywny wypoczynek, turystyka, realizowanie pasji, dieta, porady prawne, a nawet życie intymne. Celem tych tematów jest dostarczanie podstawowych informacji, jak radzić sobie z problemami starszego wieku, ale są też takie, które motywują, zachęcają, a niekiedy wręcz zapraszają do konkretnej formy aktywności. Na portalach istnieje też możliwość wymiany informacji, dzielenia się własnymi uwagami czy opiniami.

Wolny czas
Jednym z problemów ludzi w starszym wieku jest nadmiar wolnego czasu, który niewykorzystany prowadzi do rozmyślań nad własną nieprzydatnością, a w ich efekcie do depresji. Poszukiwanie rozrywki szczególnie przez osoby niepełnosprawne wymaga pokonania wielu barier, dlatego Internet bywa tu bardzo cennym źródłem, dostarczającym nie tylko rozrywki w czystej formie, ale też możliwości nawiązywania kontaktów z podobnymi osobami. Na portalu internetowym można pograć w karty, warcaby, obejrzeć film, spektakl teatralny, posłuchać koncertu i podyskutować na forum. Ciekawostką i zarazem nowością w sieci są specjalne portale randkowe dla osób po 55 roku życia.

 Fot. Fotolia

Źródło: Redakcja serwisu Zdrowy-Senior.org