Wszyscy doświadczamy stresu… Niektórzy nawet twierdzą, że nie ma innej możliwości w dzisiejszych czasach, jak stresować się. Pęd życia, obowiązki w pracy, trudności w relacjach, życiowe dramaty. Jasne, że nie unikniemy sytuacji stresujących. Jednak warto pracować nad obniżeniem poziomu stresu, gdyż ma on szkodliwy wpływ na nasze zdrowie…

Kilka słów o skutkach funkcjonowania w stanie przewlekłego napięcia nerwowego:

  • osłabienie układu odpornościowego – pod wpływem kortyzolu, który w chronicznym stresie jest produkowany niemal bez przerwy, zmniejsza się liczba białych ciałek krwi oraz zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał. Dlatego osoby, które mają problemy w pracy, małżeństwie czy opiekują się obłożnie chorymi bliskimi, częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne oraz grzybice, i gorzej reagują na szczepionki;
  • zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, np. Hashimoto, Gravesa-Basedowa, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
  • największą grupę stanowią choroby serca i układu krążenia. Lekarze zwracają uwagę na syndrom złamanego serca, którego objawy do złudzenia przypominają zawał (nawet obraz EKG wygląda zupełnie tak samo), chociaż nim nie są.

Reaguj i troszcz się o siebie już przy pierwszych objawach napięcia

Każdy reaguje na stres inaczej. Jedni mają kłopoty żołądkowe, inni przyspieszone bicie serca, cierpią na bezsenność, pogorszenie pamięci. Zwiastunami stresu mogą być brak apetytu albo napady głodu, rozdrażnienie lub ospałość. Jest nam na przemian gorąco lub zimno, pogarsza się nastrój, możemy mieć lęki. Takich sygnałów nie wolno bagatelizować. Tym bardziej że na tym etapie możemy jeszcze pomóc sobie sami. Nie czekajmy, aż stres zrobi w organizmie prawdziwe spustoszenie. Warto zastanowić się nad warsztatami, bądź treningiem radzenia sobie ze stresem, uczymy się całe życie!

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl