Jego o 3 lata starszy brat z Warszawy ma legnąć w gruzach, a on choć mniejszy, to stabilnie stoi na socrealistycznych fundamentach, świecąc blaskiem współczesności w historycznym stylu – Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje swój 60. jubileusz, którego obchody rozpoczną się 11 stycznia.

Pałac Kultury Zagłębia jest młodszym bratem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i chociaż nie sięga on chmur, jak pałac w Warszawie, to właśnie dąbrowski PKZ pierwszy został zabytkiem, bo w 1979 roku. Jego drzwi otwarto oficjalnie w 1958 roku, a pamiętny dzień 11 stycznia był opisywany w lokalnej prasie jako „punkt zwrotny dla Dąbrowy Górniczej”. Dąbrowy, w której wcześniej życie kulturalne praktycznie nie istniało, a rzesze robotników snuły się ulicami miasta po zakończonej zmianie. Pojawiają się głosy o chęci zburzenia stołecznego Pałacu Kultury i Nauki, co jednak nie grozi pałacowi w Dąbrowie, którego monumentalny gmach przez lata stał się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie województwa śląskiego, zwłaszcza że w latach 2011-2014 przeszedł on gruntowny remont, na który władze miasta przeznaczyły prawie 60 mln złotych.

Urodziny to zawsze dobra okazja do wzniesienia toastu, a mieszkańcy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej będą mieli okazję wznieść toast aż dwa razy, gdyż 11 stycznia o godzinie 18:00 koncertem „Życie jest piosenką” uczcimy 60-lecie Pałacu Kultury Zagłębia oraz 40-lecie pracy twórczej Jacka Cygana – jednego z najsławniejszych Zagłębiaków, który swoją twórczością nie raz umilił życie każdemu z nas. U szczytu wejścia do dąbrowskiego pałacu widnieje złote motto „Kulturze i Sztuce”. Z całą pewnością zbliżający się jubileusz Pałacu Kultury Zagłębia będzie obfitował w wiele kulturalnych wydarzeń. Na jego scenie zobaczymy i usłyszymy m.in. światowej sławy rosyjskiego pianistę Dmitry’ego Shishkina – laureata Konkursu Chopinowskiego, Korteza, Natalię Przybysz czy zespół Sorry Boys. Rok 2018 będzie stał sztuką na najwyższym poziomie, z którą warto obcować, by żyć pięknie, bo – człowiek bez sztuki jest dużo uboższy – jak twierdzi Jacek Cygan.

http://www.palac.art.pl/pl/aktualnosci/zbliza-sie-jubileusz-60-lecia-pkz

Źródło: www.palac.art.pl/