„Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabszych oznacza nieuchronność, dla bojaźliwych nieznane, zaś dla odważnych oznacza szansę”, mawiał francuski poeta Viktor Hugo. Z przyjemnością patrzy się na seniorów, którzy traktują emeryturę jako szansę na realizację siebie, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Emerytura, to wyjątkowy okres, w którym można w pełni korzystać z tego, czego wcześniej było zawsze za mało – czasu wolnego. Dzieci zostały już wychowane, cele zawodowe osiągnięte a wszelkie zobowiązania zrealizowane.

Można poświęcić się – pierwszy raz od dawna – sobie. Nauczyć się nowych umiejętności, rozwinąć swoje dotychczasowe hobby lub poszukać nowych zainteresowań. Ofert dedykowanych seniorom jest mnóstwo – koła garncarskie, warsztaty malarskie, kąciki teatralne, organizowane spotkania towarzyskie, dancingi, joga, nordic walking i inne zajęcia ruchowe. Dla osób bardziej chłonnych wiedzy, dostępna jest szeroka oferta tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Emerytura pozwala na poświęcenie się ogrodnictwu, wędkowaniu, spacerowaniu, czytaniu książek, nadrobieniu braków w kinematografii, rozwiązywaniu ulubionych krzyżówek. Pielęgnowanie relacji to kolejny atut, jaki daje nam czas.

Możemy pomagać dzieciom w wychowywaniu wnuków, cieszyć oko ich radością i mądrze doradzać, spędzać dużo czasu z rodziną, zawierać nowe przyjaźnie – i regularnie podtrzymywać stare.

Na emeryturze trzeba dbać o swoje zdrowie, aby służyło nam jak najdłużej. Obok kompleksowych regularnych badań, wizyt u lekarza prowadzącego, warto wprowadzić suplementację diety.

Odpowiednia suplementacja powinna zawierać karotenoidy (luteinę i zeaksantynę) oraz minerały i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Luteina to żółty barwnik ksantofilowy, który odgrywa istotną rolę w naszym organizmie – działa jak naturalny filtr chroniący oko przed promieniowaniem UVA i UVB. Najwięcej luteiny gromadzi się w plamce żółtej – strukturze oka odpowiedzialnej za widzenie barw i ostrość obrazu.

Organizm ludzki nie wytwarza luteiny, dlatego należy dostarczyć ją wraz z dietą lub w postaci suplementacji. Po wchłonięciu przez organizm luteina gromadzi się głównie w plamce żółtej oraz w siatkówce.
Zeaksantyna to drugi obok luteiny karotenoid znajdujący się w centralnej części siatkówki oka.

Źródło: Materiał prasowy