Uzdrowisko w Krakowie? Tak — Uzdrowisko Kraków Swoszowice istnieje od 1811 roku, ale już w Średniowieczu wykorzystywano wypływającą tutaj wodę siarczkową do celów zdrowotnych. Pierwsze wzmianki o właściwościach leczniczych tych wód można spotkać w opracowaniach nadwornego lekarza króla Stefana Batorego — Wojciecha Oczko „Cieplice”, który zachwalał ich dobroczynne właściwości. Dzięki jego obserwacjom już od XVI wieku leczono tutaj choroby reumatologiczne i bóle ramion.

Prawdziwym odkrywcą krakowskiego uzdrowiska i mającym największy wpływ na jego rozbudowę był prof. Józef Dietl. To dzięki niemu na terenie ówczesnych Swoszowic powstał nowy zakład kąpielowy, łazienki, pawilon dla kuracjuszy i wybudowano linię kolejową do uzdrowiska. Sam twórca był pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i jak twierdził:

– Jeśli którekolwiek z miejsc kąpielowych, to zaiste Swoszowice są ku temu przeznaczone, aby stały się Uzdrowiskiem najczęściej odwiedzanym w naszym kraju…

Obecnie Uzdrowisko Swoszowice nieustannie się rozwija, baza zabiegowa została unowocześniona i odnowiona. Uzdrowisko dysponuje trzema obiektami noclegowymi, w których jednocześnie może korzystać z noclegów około 160 osób.

Jednak kuracjuszy do krakowskiego uzdrowiska przyciąga nie tylko bliskość niepowtarzalnych zabytków tego pięknego miasta czy mnogość imprez kulturalnych, ale coś innego, coś zdecydowanie bardziej unikatowego – wody siarczkowe.

Większość osób kojarzy wodę siarczkową przede wszystkim z bardzo nieprzyjemnym zapachem przypominającym woń „zgniłych jaj”. Co więc w niej takiego niezwykłego? Mimo budzącego wątpliwości aromatu woda siarczkowa ma zbawienny wpływ na wiele dolegliwości. Po zetknięciu ze skórą działa na nią jak naturalny peeling – łagodnie złuszcza naskórek, a następnie stymuluje procesy jego odnowy. Ponadto wody zawierające jon siarczkowy mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. Dzięki temu skóra po kąpieli jest głęboko oczyszczona, wyraźnie gładsza, głęboko nawilżona i odżywiona. Właśnie dlatego już od dawna wody siarczkowe wykorzystywane są w leczeniu chorób skóry – przede wszystkim wyprysków i trądziku, ale także coraz częściej występujących chorób z nadmiernym rogowaceniem naskórka takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.

Efekty widoczne gołym okiem to jednak nie jedyne zalety zabiegów z użyciem wód siarczkowych. Jon siarczkowy świetnie wchłania się przez skórę do wszystkich tkanek organizmu, zapobiegając niszczeniu przez procesy zapalne, regenerując tkankę łączną i poprawiając krwiobieg. Z tej przyczyny wody siarczkowe stosowane są od lat w leczeniu chorób reumatycznych, chorób zwyrodnieniowych stawów, pourazowych i pooperacyjnych schorzeń narządu ruchu. Ich zastosowanie przynosi także efekty w likwidowaniu dolegliwości bólowych.

fot. Uzdrowisko Kraków Swoszowice

fot. Kąpiel całościowa w wodzie siarczkowej, Uzdrowisko Kraków Swoszowice

Wody siarczkowe stosuje się do wielu różnych zabiegów. W leczeniu uzdrowiskowym najczęściej stosowane są kąpiele całościowe lub częściowe. W celach kosmetycznych wody siarczkowe mogą być dodawane do masek, peelingów, mydeł i kremów. Decydując się na zakup zabiegów lub kosmetyków warto jedynie pamiętać, że im wyższe stężenie czynnych związków siarki w wodzie, tym lepsze jej wchłanianie przez organizm, a tym samym i efekty leczenia.

Uzdrowisko w Swoszowicach posiada dwa własne źródła wód siarczkowych: „Zdrój Główny” oraz „Napoleon”. W kąpielach siarczkowych wykorzystywana jest woda ze „Zdroju Głównego”, która jest jednorodna chemicznie. Jest to woda siarczanowo-wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa,  o ogólnej mineralizacji 2,51 g/dm3 (analiza z 29.06.2012 r.). Wśród anionów występują głównie: jon  siarczanowy i wodorowęglanowy, wśród kationów jon wapniowy i magnezowy. Woda ta zawiera 77 mg/dm3 siarkowodoru.

Wody siarczkowe w połączeniu z dodatkowymi zabiegami z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, masażu, hydroterapii wykorzystywane są w leczeniu schorzeń:

  • reumatologicznych (choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów i kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, entezopatie układu mięśniowo wiązadłowego),
  • pourazowych narządu ruchu,
  • pooperacyjnych narządu ruchu,
  • wybranych neurologicznych,
  • wszystkie postacie gośćca łuszczycowego,
  • choroby skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry).

W związku z ciągłym rozwojem oraz chęcią dostosowania bazy i zabiegów do wymagań oraz potrzeb klientów w 2014 roku Uzdrowisko otworzyło w swoich strukturach centrum rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia.

Zauważyliśmy tendencję, że coraz częściej rehabilitacja opiera się na indywidualnej pracy z pacjentem i wielotorowym działaniu przy użyciu stosowanych powszechnie zabiegówmówi dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowiska Adam Rembiecha. – Koncepcje fizjoterapeutyczne takie jak PNF, OMT Kaltenborn – Evjenth czy Mc Kenzie zyskują uznanie na całym świecie. Centrum Rehabilitacji Swoszowice, działa w ramach przychodni uzdrowiskowej zapewniając pacjentom dostęp do tradycyjnych metod leczenia praktykowanych w Uzdrowisku oraz indywidualnych metod fizjoterapeutycznych. Wskazaniami do takiej łączonej rehabilitacji są przede wszystkim różnego rodzaju schorzenia narządu ruchu i tak na przykład: terapia metodą McKenziego przynosi znakomite rezultaty u osób cierpiących na dyskopatie i zwyrodnienia kręgosłupa, PNF idealnie sprawdza się w przypadku leczenia różnych urazów m.in. złamań czy uszkodzeń mięśni, a OMT Kaltenborn-Evjenth przy bólach kręgosłupa i rwie kulszowejdodaje doświadczony ortopeda.

fot. Uzdrowisko Kraków Swoszowice

fot. Rehabilitacja w Uzdrowisku Kraków Swoszowice

Dodatkowym atutem Uzdrowiska Kraków Swoszowice jest bliskość Krakowa oraz Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Wieliczki. Przebywający na pobytach kuracjusze mogą skorzystać również z licznych organizowanych przez uzdrowisko atrakcji, wycieczek, warsztatów.

fot. Uzdrowisko Kraków Swoszowice

fot. Widok z lotu ptaka, Uzdrowisko Kraków Swoszowice

Źródło: Uzdrowisko Kraków Swoszowice, www.uzdrowisko.krakow.pl