W lipcu i sierpniu zapraszamy na plenerowe występy Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”. W każdą sobotę o godzinie 11.00 w altanie przy szybie Daniłowicza artyści będą grać nie tylko marszowe „klasyki”, ale też przeboje muzyki filmowej i popularnej.

Fakt, że z instrumentów dętych można wydobyć np. „Marsz Radetzkiego”, nikogo nie dziwi, bo trąbki i puzony są dla marszów po prostu stworzone. To jednak nie wszystko, co usłyszymy w Parku św. Kingi. Górnicza orkiestra ma bowiem w swym repertuarze również znane i lubiane muzyczne tematy z filmów oraz przeboje pop. „One moment in time”, „Always look on the bright side of life”? Proszę bardzo! Kto nie słyszał jeszcze zaaranżowanej na dęte instrumenty piosenki Louisa Armstronga „What a wonderful world”, ten koniecznie powinien to nadrobić.

Koncerty „pod chmurką” są tradycją sięgającą XIX w. Park św. Kingi zwał się wówczas Parkiem Elżbiety, niemniej orkiestra tak jak dzisiaj dziarsko grała dla wieliczan, turystów, kuracjuszy. Moc w górniczej orkiestrze od zawsze była przeogromna. W II poł. XIX w. Aleksander Kisielewski pisał tak: „Muzyka z dętych instrumentów złożona i tak już bardzo huczna, tysiącem odgłosów odbijała się o podziemne sklepienia. Podobnych dźwięków nigdy zaprawdę w życiu nie słyszałem!”.

Plenerowe koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” o godz. 11.00 w każdą letnią sobotę: 2.07, 9.07, 16.07, 23.07, 6.08, 13.08, 20.08, 27.08.

Wstęp wolny.

Źródło: www.kopalnia.pl