Wyższy poziom witaminy D w organizmie oznacza niższe ryzyko rozwoju raka. Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Częściowo dostarcza się ją także z diety.

Najwyższe odnotowane u uczestników poziomy witaminy D w organizmie wiązały się się z 20 proc. niższym ryzykiem ryzyka zachorowania na raka w porównaniu do osób z niskimi dawkami tej witaminy, informują japońscy uczeni.

Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Częściowo, dostarcza się ją także z diety. Niewłaściwe odżywianie się i zbyt krótkie przebywanie na świeżym powietrzu mogą prowadzić do niedoborów wspomnianego związku.

W testach wykazano, że 1,25-dihydroksywitamina D, jedna z form tej witaminy, może mieć działanie powstrzymujące namnażanie się komórek nowotworowych, ponieważ hamuje cykl komórkowy nowotworu, tworzenie dodatkowych naczyń krwionośnych i stan zapalny. Z badań wynika zaś, że takie efekty mają szczególne znaczenie w przypadku nowotworów okrężnicy, piersi i prostaty.

W japońskich badaniach, które trwały 16 lat, wzięło udział ponad 30 tysięcy kobiet i mężczyzn po czterdziestce. Okazało się, że osoby o najwyższej ilości witaminy D w organizmie były istotnie mniej narażone na rozwój nowotworów. Taki związek pozostał w mocy po uwzględnieniu innych czynników raka, takich jak wiek, płeć, waga, poziom spożycia alkoholu, palenie papierosów, etc.

Ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania objęło większość nowotworów, poza rakiem płuc i rakiem prostaty.
Zgodnie z wyjaśnieniami Światowej Organizacji Zdrowia, określenie „rak” jest stosowane w odniesieniu do dużej grupy chorób cechujących się wzrostem nieprawidłowych komórek, które mogą następnie atakować sąsiednie części ciała i rozprzestrzenić się na inne narządy. Rak może rozwinąć się w niemal każdej części organizmu.

Nowotwory to druga główna przyczyna zgonów na całym świecie, odpowiedzialna za około 9 milionów śmierci rocznie (pierwszą stanowią choroby i zdarzenia sercowo-naczyniowe). Najczęstsze są nowotwory: płuca, prostaty, piersi, jelita grubego, okrężnicy, żołądka, szyjki macicy.

Źródło: www.zdrowie.senior.pl