Kilkudziesięciu seniorów z bydgoskich UTW oraz cyklistów niezrzeszonych wzięło udział w kolejnej wyprawie rowerowej po okolicach Bydgoszczy. Wycieczkę poprowadził szef sekcji rowerowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, Andrzej Zasada.

Trasa miała ponad 20 km. Prowadziła przez osiedle Łęgnowo do Czerska Polskiego.

Z Kapuścisk przez teren dawnego Zachemu dotarliśmy do Osiedla Awaryjnego. Zwiedziliśmy ciekawą enklawę Bydgoszczy. Osiedle w Łęgnowie powstało w latach czterdziestych XX wieku przy okazji budowy przez Niemców fabryki amunicji. Z zakładów tych tej po II wojnie światowej powstał Zachem. Obecnie na tym terenie znajduje się Bydgoski Park Przemysłowyopowiada Andrzej Zasada.

Na kawę cykliści zatrzymali się na przylegającej do Puszczy Bydgoskiej ulicy Zakole. Odpoczywali w budynku, w którym podczas wojny były przeznaczony na koszary Wermachtu. W pięknie urządzonym ogrodzie gospodyni, Genowefa Tomasik, ugościła zmęczonych rowerzystów jak starych znajomych.

Podziękowaliśmy pani Genowefie za stworzenie miłej atmosfery. Dzięki niej udało się nam przeczekać deszcz. Gdy się rozpogodziło, realizowaliśmy dalej program naszej wyprawy. Udaliśmy się ulicą Hutniczą, do dolnego Łęgnowa. Tam udostępniono nam do zwiedzania jaz walcowy regulujący poziom wody w Brdzierelacjonuje Zofia Jaworska.

Dla mnie jako miłośnika starej techniki najciekawszym obiektem na trasie naszej wycieczki był jaz walcowy. Od ponad 100 lat działa on nieprzerwanie koło dwóch elektrowni wodnych MEWAT-u .Obiekt w Czersku Polskim. jest jednym z najstarszego zabytków hydrotechnicznych w Polsce. Wybudowany został w latach 1903-1906 przy ujściu Brdy do Wisłydzieli się swoją wiedzą Tadeusz Kochański.

Dalsza droga prowadziła przez stację kolejową Bydgoszcz Łęgnowo. To był ostatni punkt na trasie wycieczki. Ulicami Toruńską i Sporną seniorzy rozjechali się do swoich domów.

DSCN8111

fot. Miłosz Sałaciński

WP_20160823_002

fot. Miłosz Sałaciński

WP_20160823_004

fot. Miłosz Sałaciński

WP_20160823_008

fot. Miłosz Sałaciński

WP_20160823_014

fot. Miłosz Sałaciński

WP_20160823_041

fot. Miłosz Sałaciński

DSCN8043

fot. Miłosz Sałaciński

Autor: Miłosz Sałaciński