Szpital Powiatowy w Zambrowie od 1 grudnia w ramach kontraktu z NFZ wykonuje badania rezonansem magnetycznym. – Nie obowiązuje rejonizacja, a kolejek praktycznie nie ma – podkreśla dyrektor szpitala Bogusław Dębski. Szpital będzie prowadził też wkrótce program badań kolonoskopowych.

Szpital Powiatowy w Zambrowie Sp. z o.o. już od dwóch lat posiadał pracownię rezonansu magnetycznego, ale badania można było wykonywać tylko za odpłatnością. Od 1 grudnia pacjenci ze skierowaniem od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego mogą wykonać takie badanie w ramach NFZ.

– Nie obowiązuje rejonizacja, a kolejek praktycznie nie ma – przekazał dyrektor zambrowskiego szpitala Bogusław Dębski.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dotycząca dostępu do badań. Od przyszłego roku szpital w ramach konsorcjum z Białostockim Centrum Onkologii i Szpitalem Ogólnym w Wysokiem Mazowieckim będzie realizował projekt dotyczący badań kolonoskopowych. Szpital ma otrzymać dofinansowanie na zakup dodatkowej kolumny endoskopowej.

W ciągu najbliższych dwóch lat przebadanych będzie ok. 3000 osób (po 1000 w każdej placówce) z województwa podlaskiego. Na życzenie pacjenta możliwe będzie otrzymanie znieczulenia przy tym niekomfortowym badaniu – podaje Gazeta Współczesna. – Będą też akcje uświadamiające dlaczego warto wykonywać kolonoskopię – zapowiedział dyr. Dębski.

W szpitalu, kosztem 6 mln zł rozbudowywana jest też izba przyjęć i trwa budowa lądowiska dla helikopterów. Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: Materiał prasowy