Starzenie jest wynikiem różnego typu uszkodzeń powstających w komórce. Ich ilość narasta z powodu niesprawnych lub niewydolnych mechanizmów samo-naprawy.

Mechanizmy starzenia to:

  • Mechanizm wolnorodnikowy;
  • Mechanizm mutacji genowych i osłabionej naprawy DNA;
  • Mechanizm akumulacji odpadów w komórce;
  • Mechanizm immunologiczny;
  • Mechanizm telomerowy starzenia;
  • Mechanizm diety niskokalorycznej.

Wolne rodniki powodują także mutacje DNA Uszkodzenia oksydacyjne zaczynają gromadzić się w organizmie po 40 roku życia, bowiem ochronne mechanizmy enzymatyczne działają mniej skutecznie. Powszechnie wiadomo,  że wolne rodniki przyspieszają proces starzenia, sprzyjają powstawaniu nowotworów i sprzyjają powstawaniu miażdżycy.

Mechanizm wolnorodnikowy procesu starzenia

Wolny rodnik to cząsteczka lub jej fragment mający niesparowany elektron. Jest bardzo reaktywny, z łatwością wyrywa elektrony z innych cząsteczek tworząc z nich wolne rodniki.

LDL Cholesterol + wolny rodnik → Oxy-LDL cholesterol

Rolę antyoksydantów w naturze pełnią związki dostarczane z pożywieniem (owoce, warzywa, zielona herbata, czerwone wino) oraz niektóre witaminy C, E i A.

Wolne rodniki to utleniacze (oksydanty). Do obrony przed utlenieniem potrzebne są przeciwutleniacze (antyoksydanty) , które przereagują z wolnym rodnikiem wcześniej niż inne molekuły naszych komórek (LDL, DNA).

Więcej na temat mechanizmów starzenia się organizmu oraz naturalnych metod spowalniania tego procesu można dowiedzieć się z filmu. Temat prezentuje lek med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w Żywcu.

Autor: lek med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki