Zostań wolontariuszem na „Wigilii dla samotnych”! – bilbord z takim hasłem zauważyłam dwa lata temu, gdy jechałam autobusem na uczelnię.

Wigilia w ogromnej hali z 1500 innymi osobami, a nie w ciepłym i pachnącym świątecznymi potrawami domu razem z rodziną? To może być ciekawe doświadczenie…” – pomyślałam. Wolontariat pasjonował mnie już od szkoły podstawowej – schroniska dla zwierząt, pomoc dzieciom czy niepełnosprawnym… Zaczęłam dostrzegać ile daje mi pomoc innym i coraz bardziej z tego korzystać. Dlatego w tamten listopadowy poranek podjęłam decyzję, która zupełnie odmieniła moje życie.

Z zamiarem pomocy przy nakrywaniu i ozdabianiu stołów trafiłam na pierwsze spotkanie informacyjne. I wtedy się zaczęło, bo okazało się, że ja – na co dzień chodząca w spodniach i adidasach, nieśmiała i niechętna do wypowiadania się publicznie, według Mikołaja – głównego organizatora całego wydarzenia – idealnie nadaję się do odegrania roli w przedstawieniu, które co roku jest jednym z głównych punktów wigilii… i to w roli wymagającej sukienki oraz butów na obcasie. Podjęłam to wyzwanie i 24-go grudnia wyszłam na scenę, by zagrać kobietę, która nie przyjmie ciężarnej Maryi i Józefa do swojego mieszkania. Zaraz po przedstawieniu zostałam kelnerką, roznosiłam świąteczne potrawy dla uczestników Wigilii – ludzi samotnych, dla których ten dzień jest często najsmutniejszym dniem w roku, bo spędzanym w samotności, bez bliskich, bez uroczystej kolacji i świątecznej atmosfery.

To były jedne z najpiękniejszych świąt jakie przeżyłam – radość osób samotnych oraz ciepło i dobroć panujące w tej hali były niesamowitym doświadczeniem. Dawanie siebie i swojego czasu innym, to zarówno okazja na zyskanie niezapomnianych wspomnień i doświadczeń, jak i na poznanie fantastycznych osób – Natalia Sikora – wolontariuszka wigilijna.

Podobnie jak w ubiegłym roku, 24-go grudnia w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach będzie czekać „wolne miejsce” przy wigilijnym stole na każdego, kto w tym szczególnym dniu nie chce być sam. W tym dniu pełnym radości na stołach pojawią się tradycyjne, świąteczne potrawy i opłatek, a temu wszystkiemu towarzyszyć będą kolędy i bożonarodzeniowe dekoracje: choinki, świece…

Fundacja Wolne Miejsce zaprasza też „wigilijnych wolontariuszy” do pomocy w organizacji Wigilii dla samotnych w katowickim MCK-u, udział w której weźmie blisko 3000 osób. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 694-019-254 lub 513-576-688, mail: wigiliadlasamotnych@gmail.com.

Zbieramy produkty na „Wigilię dla samotnych” na załączonej liście są podane nasze potrzeby/ilości do przygotowania kolacji na 3000 osób. Deklaracje osób chętnych do zbierania/zakupu wymienionych produktów prosimy o kontakt na maila: wigiliadlasamotnych@gmail.com lub tel. 694 019 254.

wolontariat_plakat

Źródło: www.katowice.eu