W Radomskim Centrum Onkologii uruchomiono jednodniowy Oddział Gastroenterologii, w którym wykonuje się bezpłatne badania endoskopowe przewodu pokarmowego. Darmową kolonoskopię w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, można zrobić także w szpitalu na Józefowie.

Na badania w RCO należy się zgłosić ze skierowaniem od lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego.

– Wskazaniem do gastroskopii jest podejrzenie chorób żołądka, przełyku czy dwunastnicy. Badanie zaliczane jest do najskuteczniejszych metod diagnozowania chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala nie tylko na obejrzenie wnętrza ciała, ale także na ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego – wyjaśnia Izabela Leśkiewicz, rzeczniczka RCO.

Kolonoskopia pozwala z kolei rozpoznać choroby jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita cienkiego. Podczas badania jest możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego czy mikrobiologicznego.

Bezpłatne badania kolonoskopowe w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia wykonuje też Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie.

Jak czytamy na stronie internetowej placówki, i tu kwalifikacja pacjentów odbywa się przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, ale pacjent może się też zgłosić sam, jeśli ma od 50 do 65 lat i nie wykonywał takich badań w ciągu ostatnich 10 lat.

Z badań mogą skorzystać także osoby w wieku 40-49 lat, jeśli mają najbliższych, u których wykryto raka jelita grubego. Badania są też dla młodszych osób pochodzących z tzw. rodziny Lyncha (w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego).

Badania wykonywane są w Zakładzie Gastroenterologii MSS (tel. 48 361 33 97), wymagają odpowiedniego przygotowania.

Źródło: www.radom.wyborcza.pl