Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaprasza seniorki i seniorów do udziału w bezpłatnym programie polityki zdrowotnej. Jego celem jest wdrożenie wczesnego leczenia niezdiagnozowanych dotychczas chorób przewlekłych.

Przedłużenie aktywności osób starszych i ochrona funkcjonalnej autonomii we własnym domu stały się celami polityk zdrowotnych i społecznych, dążących też do wydłużenia okresu życia bez choroby i dłuższego zachowania wskaźników jakości życia.

Program ma służyć więc ograniczeniu braków w dostępie do oceny zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych powodujących przedwczesną zależność osób starszych.

Ma on również na celu wdrożenie wczesnego leczenia niezdiagnozowanych dotychczas chorób przewlekłych u osób starszych. Jest skierowany do osób, które ukończyły lub ukończą w 2019 roku 60, 61, 62, 75, 76 i 77 rok życia oraz osób w wieku 85 i po ukończeniu 85 roku życia.

Realizatorami są Przychodnia Rodzinna EURO-MEDICUS przy ul. Kopalnianej 4 (tel. 34 365 96 25, 34 361 27 62, wtyrek@o2.pl, www.przychodniaeuro.pl) oraz Przychodnia „Północ” przy ul. Andersa 12 (tel. 34 362 44 94, przychodniapolnoc1@wp.pl, www.przychodniapolnoc.pl)

W Polsce mamy 2,8 mln osób chorych na osteoporozę i 0,5 mln. osób chorych na otępienie. Dużym zagrożeniem dla zdrowia populacji są cukrzyca i stany przedcukrzycowe, które przybrały etap pandemii. Szacowana liczba chorych w tych dwóch kategoriach to 5 mln osób. Szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 występuje ok. 60 r.ż. a na otępienie jawne klinicznie to czas po 75 r.ż.

Bezspornym faktem jest też rosnąca z wiekiem częstość nadciśnienia tętniczego, które jest w Polsce diagnozowane zbyt późno, a w przypadkach rozpoznanych szczególnie w zaawansowanej starości leczone zbyt intensywnie.

W populacji mieszkańców Częstochowy, 40% osób powyżej 60 roku życia cierpi na co najmniej cztery choroby przewlekłe, co daje populację 8934 osób przewlekle chorych, nie zawsze dobrze zdiagnozowanych, a przez to efektywnie leczonych i rehabilitowanych. Szczególnie choroby układu krążenia, choroby stawów oraz choroby neurologiczne z uszkodzeniem narządów słuchu i wzroku ograniczają aktywność i samodzielność osób starszych.

Źródło: www.zycieczestochowy.pl