W najbliższy weekend 11-12 maja, w godz. 8.00-22.00 (pod PKiN, przed Kinoteką) kobiety będą mogły zrobić bezpłatnie badania cytologiczne oraz na obecność genotypów wysokiego ryzyka wirusa HPV. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy.

To już dziesiąta odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej „Piękna, bo Zdrowa” powstałej, by edukować i zachęcać Polki do regularnych profilaktycznych badań ginekologicznych. Organizatorem akcji jest Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, a partnerem – m.st. Warszawa.

Ambasadorami tegorocznej, jubileuszowej edycji zostali nietypowo mężczyźni: Łukasz Konopka, Dawid Kwiatkowski, Cezary Pazura, Andrzej Piaseczny i Maciej Orłoś.

W sobotę i niedzielę, 11 i 12 mają bezpłatnie badanie cytologiczne w cytobusie, dzięki wsparciu Centrum Medycznego POLMED, będzie mogło wykonać 1000 kobiet (badanie cytologiczne trwa zaledwie chwilę, jest bezbolesne i nieinwazyjne). A dodatkowo 100 pierwszych kobiet zarówno w sobotę i w niedzielę – również badania na obecność genotypów 16 i 18 wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, ufundowane przez laboratoria medyczne Synevo Sp. z o.o. Panie mogą też liczyć na upominki i zniżki na pakiet badań „Kontrola stanu zdrowia kobiety” (m.in. TSH, chlesterol, wapń, magnez, kreatynina, bilirubina, HBA1C, Apo-A, Apo-B).

Na terenie PKiN powstanie „Miasteczko Kobiet”, w którym będzie można skorzystać z porad specjalistów w zakresie profilaktyki zdrowotnej i medycznej. Będą występy artystyczne (Kasia Pakosińska, Edward Hulewicz, Dawid Kwiatkowski, Paula „Curly” Kucharska, Beata Orbik, Sonia M, Royal Acoustic), panele dyskusyjne i letnie kino. Wszystkie anie otrzymają bezpłatne porady wizażowe w mobilnym salonie piękności firmy Inglot.

Atrakcje dla najmłodszych: gry i zabawy, warsztaty bartnicze oraz dmuchańce.

W ubiegłym roku na placu Defilad przed Kinoteką, udało się przebadać ponad 600 kobiet, a 500 z nich mogło również wykonać testy genetyczne na określenie poziomu onkoprotein E6- E7 wirusa HPV 16/18. 20 z nich otrzymało wynik patologiczny, a 5 zostało w trybie natychmiastowym wysłanych do szpitala. Co stanowi dowód, jak ważna jest profilaktyka i potrzebna to kampania.

Więcej informacji o akcji: https://www.zdrowiepan.pl/

Dodatkowe materiały i spoty: https://youtu.be/oQZix2fM6_Y, https://youtu.be/zA5pMkYmZvg

Wsparcie miasta w zakresie świadczeń zdrowotnych związanych z nowotworami

Warszawiacy mają zapewniony dostęp do szerokiego zakresu świadczeń zdrowotnych oferowanych w szpitalach i przychodniach m.st. Warszawy związanych z leczeniem i zapobieganiem chorobom nowotworowym. Istotną rolę odgrywa również profilaktyka onkologiczna. Podmioty lecznicze m.st. Warszawy realizują od kilku lat programy zdrowotne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany przez 19 podmiotów leczniczych dla których m. st. Warszawa jest podmiotem tworzącym (6 szpitali i 13 zakładów lecznictwa otwartego). Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce Rocznie choroba ta dotyka ok. 4 tys. kobiet. Blisko 2 tys. Polek umiera z tego powodu. Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie. Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, ubezpieczonych, które nie korzystały z badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy, lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy.

Porada na etapie podstawowym obejmuje: przeprowadzenie wywiadu, wypełnienie ankiety, pobranie materiału do badania cytologicznego, edukację w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy, wysłanie pobranego materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej, wręczenie przez lekarza pacjentce wyniku badania i decyzja co do dalszego postępowania, zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach w ramach programu. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, to na następne badanie cytologiczne w ramach programu należy zgłosić po 3 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy. Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.

Program profilaktyki raka piersi realizowany przez 7 podmiotów leczniczych dla których m. st. Warszawa jest podmiotem tworzącym (2 szpitale i 5 zakładów lecznictwa otwartego). Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny jego wzrost występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi oraz obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat.(przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które nie korzystały z badania w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy.

Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w zakładach opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie Karty badania mammograficznego. Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. „HPV 12”.

M.st. Warszawa sfinansuje szczepienia, które nie znalazły się w karcie szczepień obowiązkowych, a są zalecane tj. szczepienia dzieci przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego). Program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) skierowany będzie dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat. Na ten cel przeznaczono w 2019 r.: 2 705 000 zł a w latach następnych po 6 695 000 zł rocznie.

Źródło: https://www.um.warszawa.pl