W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza często spotykamy się z pytaniem naszych pacjentek, czy muszą stosować zalecane przez ginekologa leki hormonalne, czyli tzw. Hormonalną Terapię Zastępczą. Sama nazwa – terapia, budzi kontrowersje, gdyż klimakterium nie jest chorobą, ale fizjologicznym stanem organizmu, dotykającym wszystkie kobiety. Niektóre z nich przechodzą go bardziej burzliwie, a niektóre mniej.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza wychodzimy z założenia, że HTZ przeznaczona jest dla Pań, które przechodzą menopauzę bardzo burzliwie i na które nie działają środki naturalne, np. ziołowe o działaniu estrogenopodobnym.

Wiele autorytetów medycznych jest przeciwnikami HTZ. W ostatnim czasie opublikowano badania nad 56 tys. kobiet, wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda w USA, które wykazały, iż stosowanie estrogenu i progesteronu (czyli leków używanych w HTZ) zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jednym z kluczowych dowodów potwierdzających wyniki tego badania był fakt, iż u kobiet, które przerwały przyjmowanie leków hormonalnych na rok, zachorowalność na raka piersi spadła o 28%. Podobne wnioski płyną z badania z 2002 r. przeprowadzonego na 15 tys. kobiet przez Womens’s Health Initiative.

Zostało ono przerwane w trakcie trwania, gdyż stwierdzono zwiększenie zachorowalności na raka piersi u kobiet stosujących HTZ.

Bezpieczną alternatywą dla HTZ jest stosowanie suplementów diety z surowcami roślinnymi o działaniu estrogenopodobnym takie jak kłącze pluskwicy oraz szyszki chmielu.

 

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu zdrowy-senior.org
Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.