Melisa to nie tylko pięknie brzmiące imię popularne w krajach anglosaskich. To także roślina lecznicza, która pewnie ze względu na szerokie spektrum działania, nazwana została melisą lekarską. Pszczoły wręcz uwielbiają tę roślinę. W dawnych czasach pszczelarze nacierali melisą wnętrza barci, aby pszczoły chętniej gnieździły się w pięknie pachnących domach. Melisa ma piękny cytrynowy zapach.

Główne działanie melisy to działanie uspokajające. Stosowana jest w leczeniu zaburzeń lękowych, przy problemach z zasypianiem. Należy podkreślić, że melisa jest środkiem bezpiecznym. Działaniu uspokajającemu towarzyszy działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, co sprawia, iż melisa doskonale sprawdza się w leczeniu zaburzeń nerwicowych objawiających się skurczami, bólami brzucha oraz wzdęciami (zwłaszcza u pań). Jest też częstym składnikiem mieszanek stosowanych w stanach zapalnych żołądka i jelit.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.